NFZ naraża życie pacjentów? Prezes odpiera zarzuty

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2013 08:58
- Rolą naszej instytucji nie jest stanie obok świadczeniodawcy i patrzenie mu na ręce - mówiła w Jedynce Agnieszka Pachciarz, prezes NFZ.
Audio
  • Agnieszka Pachciarz o raporcie NIK (Sygnały dnia/Jedynka)
Agnieszka Pachciarz, prezes NFZ
Agnieszka Pachciarz, prezes NFZFoto: Wojciech Kusiński, Polskie Radio

Narodowy Fundusz Zdrowia zbyt rzadko sprawdza dostępność i jakość świadczeń medycznych, więc właściwie pozostają one poza kontrolą - uważa Najwyższa Izba Kontroli. Izba wyliczyła, że w placówkach, z którymi fundusz zawarł umowy, kontrola przeprowadzana jest średnio raz na 12-13 lat. Jak podkreślił rzecznik prasowy NIK Paweł Biedziak, NFZ łamie w ten sposób własne regulacje oraz naraża zdrowie pacjentów.

- Trochę jest to nadinterpretacja statystyczna, ponieważ Fundusz nawet tyle nie istnieje - tak zarzuty NiK-u w "Sygnałach dnia" komentowała Agnieszka Pachciarz. - Nie jest możliwe, żeby szpital, który ma umowę na kilkadziesiąt milionów i kilka umów do realizacji, podlegał tak rzadko kontroli, jak np. lekarz, który ma umowę na recepty i wypisuje ich pięć rocznie - dodała.

Prezes NFZ podkreśliła, że głównym zadaniem Funduszu jest monitorowanie świadczeń medycznych. - My główną swoją uwagę skupiamy na monitorowaniu tzn. wiele świadczeń czy nieprawidłowości wychwytywane jest w momencie rozliczania, kiedy ktoś próbuje coś nieprawidłowo do systemu wpisać. Rolą naszej instytucji nie jest stanie obok świadczeniodawcy i patrzenie mu na ręce - mówiła w Jedynce Agnieszka Pachciarz.

Rozmawiał Krzysztof Grzesiowski.

>>>Przeczytaj całą rozmowę

Czytaj także

NIK krytykuje NFZ: za rzadko sprawdza dostępność i jakość świadczeń

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2013 09:47
Z tego powodu właściwie pozostają one poza kontrolą - uważa NIK. Izba wyliczyła, że w placówkach, z którymi fundusz zawarł umowy, kontrola przeprowadzana jest średnio raz na 12-13 lat.
rozwiń zwiń