Balcerowicz: polskiej gospodarce grozi trwałe spowolnienie

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2013 08:56
Według nowych prognoz Międzynarodowego Funduszu Walutowego w 2013 roku polska gospodarka będzie rozwijała się w tempie 1,3 procent. To o 0,2 procent mniej niż zakłada rząd.
Audio
  • Prof. Leszek Balcerowicz o prognozie wzrostu gospodarczego MFW (Sygnały dnia/Jedynka)
Prof. Leszek Balcerowicz
Prof. Leszek Balcerowicz Foto: Wojciech Kusiński/PR

- Dużo poważniejszy problem, o którym się nie mówi, jest niestety taki, że przy dotychczasowym stopniu zreformowania polskiej gospodarki, grozi nam z dużym prawdopodobieństwem trwałe spowolnienie. Jeżeli będą takie jak w tej chwili warunki dla pracy i przedsiębiorczości, to Polska może praktycznie przestać dościgać kraje bogatsze, takie jak Niemcy, co oznacza, że ugrzęźlibyśmy na poziomie 50 procent dochodu jednego Niemca. To by z kolei oznaczała, że utrzymywałyby się silne bodźce do migracji młodego pokolenia - mówił w "Sygnałach dnia" prof. Leszek Balcerowicz.

Gość Jedynki odniósł się także do sporu z ministrem finansów Jackiem Rostowskim w sprawie Otwartych Funduszy Emerytalnych. - To nie jest spór personalny. To kwestia o wiele istotniejsza. Po jednej stronie jest propozycja ministra Rostowskiego oznaczająca częściową nacjonalizację oszczędności emerytalnych Polaków. Po drugiej - mamy interesy 16 milionów ludzi, którzy zaufali i zdecydowali się na OFE oraz interesy polskiej gospodarki. Bo jeżeli wybór jest taki: albo więcej poprawy warunków gospodarowania albo skok po łatwe pieniądze, to w tym drugim przypadku poszlibyśmy złą drogą. To wreszcie kwestia zaufania w życiu publicznym, a tego jest w Polsce strasznie mało - wyliczał były minister finansów.

Posłuchaj całej rozmowy Krzysztofa Grzesiowskiego z Leszkiem Balcerowiczem.

pg

>>>Przeczytaj całą rozmowę

Zobacz więcej na temat: GOSPODARKA Leszek Balcerowicz

Czytaj także

Balcerowicz ostro o naciskach na RPP

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2013 13:43
Leszek Balcerowicz krytykuje polityków za naciski na Radę Polityki Pieniężnej. Były prezes NBP i minister finansów wskazuje, że są oni niezadowoleni z niskiej inflacji, bo oznacza ona mniejsze wpływy do budżetu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekonomiści: stopy procentowe bez zmian do końca roku

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2013 16:03
Po dzisiejszym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej większość ekonomistów prognozuje, że stopy procentowe nie zmienią się już w 2013 r.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Włoski dziennik z entuzjazmem o ”Cool Polonii”

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2013 11:34
"Północne Miami", "nowy Berlin", "szczęśliwa wyspa, która trzyma się z daleka od euro" - w takich terminach rzymski dziennik ”La Repubblica” opisuje stan polskiej gospodarki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tusk w Nigerii. Co przywiózł z Afryki premier?

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2013 13:09
Warszawa i Abudża zacieśniają współpracę gospodarczą. To skutki wizyty premiera Donalda Tuska w Nigerii.
rozwiń zwiń