Siemoniak: reforma dowodzenia zgodna z konstytucją

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2013 07:30
Reforma ma sprawić, by systemy dowodzenia na czas pokoju i wojny były tożsame. Ma też skonsolidować dowództwo – mówił w Jedynce szef MON Tomasz Siemoniak.
Audio
  • Tomasz Siemoniak, minister obrony narodowej w "Sygnałach dnia" o reformie dowodzenia
Szef MON Tomasz Siemoniak
Szef MON Tomasz SiemoniakFoto: Wojciech Kusiński, Polskie Radio

Minister Tomasz Siemoniak przypomniał, że w maju i w czerwcu kończą się trzyletnie kadencje najważniejszych dowódców w armii. Stąd prezydent Bronisław Komorowski wręczył akt mianowania na szefa sztabu WP generałowi Mieczysławowi Gocułowi i wyznaczył na dowódcę operacyjnego sił zbrojnych generała Marka Tomaszyckiego.

Siemoniak zaznaczył, że generał Gocuł to najmłodszy szef sztabu generalnego po 1989 roku, ma 50 lat. Nominacje są według Siemoniaka przygotowaniem do reformy dowodzenia, nad którą obecnie trwają prace w Sejmie. Spodziewa się, że powoływani dowódcy będą służyć w nowej strukturze.  .  

Szef resortu obrony stwierdził, że głównym założeniem reformy jest konsolidacja systemu dowodzenia. Dodał, że w ostatnich latach armia się redukowała, a z drugiej strony rosła liczba dowództw i instytucji centralnego szczebla. Stąd chodzi o to, żeby nie było siedmiu instytucji, a trzy. Siemoniak zaznaczył, że wojsko przygotowuje się zawsze do wojny, stąd chce, aby systemy dowodzenia na czas pokoju i wojny były tożsame.

>>>Przeczytaj całą rozmowę

Pojawia się zarzut, że ustawa o urzędzie ministra obrony narodowej jest niekonstytucyjna. Jednak według szefa resortu opinie konstytucjonalistów zaświadczają jej zgodność z ustawą zasadniczą. Dodał, że nie będą zmniejszone kompetencje prezydenta, a Bronisław Komorowski popiera te rozwiązania.

Z informacji szefa MON wynika, iż nowe samoloty dla VIP-ów pojawią się w 2015-2016 roku.

Siemoniak poinformował też, że w najbliższych tygodniach w bazie polskiej w Afganistanie może pojawić się możliwość odbioru radiowej Jedynki.

Rozmowę przeprowadził Krzysztof Grzesiowski.

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!

agkm

Czytaj także

Rosja zwiększyła wydatki na broń o 16 procent

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2013 10:50
Zachód zmniejsza kwoty wydawane na obronność, a kraje postradzieckie i azjatyckie - wprost przeciwnie. W 2012 roku Rosja zwiększyła wydatki na uzbrojenie aż o 16 procent - wynika z raportu instytutu SIPRI.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosja rozmieszcza bazę lotniczą i rakiety na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2013 13:00
Pierwsze rosyjskie myśliwce przylecą już w tym roku, a pułk lotniczy ma powstać do 2015 roku. W 2014 roku Rosja dostarczy na Białoruś cztery dywizjony rakiet przeciwlotniczych S-300.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukaszenka: manewry Zachód 2013 nie zagrażają Zachodowi

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2013 14:14
Nie rozumiem, dlaczego Zachód z takim niepokojem reaguje na nasze kolejne manewry - oznajmił Aleksander Łukaszenka, który spotkał się we wtorek w Mińsku z ministrem obrony Rosji Siergiejem Szojgu.
rozwiń zwiń