X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dzień Flagi. Skąd wzięła się biało-czerwona?

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2013 09:25
- Pamiętam jako dziecko dzień wiosenny 1945 roku. Po latach wojny pojawiły się flagi biało-czerwone. Rozpłakałem się. Dzisiejszy młody człowiek chyba tego nie rozumie, że ten zaszczytny znak Polaków został pokazany na zewnątrz - powiedział w radiowej Jedynce Andrzej Bebłowski, prezes Polskiego Towarzystwa Weksylologicznego.
Audio
  • Dzień flagi: Andrzej Bebłowski, prezes Polskiego Towarzystwa Weksylologicznego, (Sygnały dnia/Jedynka)
Flaga Polski z godłem
Flaga Polski z godłemFoto: Olek Remesz/Wikipedia

Weskylologia pochodzi od nazwy łacińskiej, sztandaru legionów rzymskich. To stosunkowo nowy termin w języku polskim. Istnieje od 1963 roku. To dziedzina, która zajmuje się flagami i wszelkimi znakami drukowanymi, wyszywanymi i haftowanymi na tkaninach. Ale dotyczy też takich obiektów jak np. flaga malowana na blasze. 2 maja jest Dniem Flagi. Obchodzimy go od 2004 roku.

- Flagi narodowe wywiesza się obowiązkowo w święta państwowe. Nie ma przeciwwskazania przed podniesieniem flagi w inny dzień. To zależy od właściciela domu - wyjaśnia Andrzej Bebłowski, prezes Polskiego Towarzystwa Weksylologicznego. W przeszłości  jednak różnie z tym bywało. - Wywiesiłem flagę na 1 maja, bo było to święto państwowe i flaga musiał być na budynku. Następnego dnia przechodzący milicjanci  zażądali jej zdjęcia. odpowiedziałem im, że chcę ją trzymać do 9 maja, do zwycięstwa nad faszyzmem. Udało się - wspomina Bebłowski.

>>>Zapis rozmowy do przeczytania

Polska flaga biało-czerwona nie była jednak od początku biało-czerwona. Był amarant. - To się wiązało z możliwościami technicznymi. Te barwniki były dostępne. W tej chwili używa się barwników syntetycznych - powiedział Bebłowski. 

Przypomniał też, że kolory flagi biorą się na ogół z herbów. - Naszym godłem herbowym jest biały orzeł i biel jest też jednym z elementów flagi. Druga barwa pochodzi od koloru tarczy herbowej, na którym ten orzeł występuje.  Stąd mamy dwa kolory - wytłumaczył Bebłowski. 

Posłuchaj rozmowy Zuzanny Dąbrowskiej z  Andrzej Bebłowskim, prezesem Polskiego Towarzystwa Weksylologicznego.

tj

Zobacz więcej na temat: święta
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak