Mazurek - polska melodia, którą grają na całym świecie

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2013 08:39
Taneczna forma muzyczna często utożsamiana z oberkiem, obecna jest do dziś w tradycji wiejskiej. Albo - stylizowana forma muzyczna oparta na jednym z trzech tańców: mazurze, oberku lub kujawiaku. Mowa o polskim mazurku.
Audio
  • Festiwal Wszystkie Mazurki Świata (Sygnały dnia/Jedynka)
Festiwal Wszystkie Mazurki Świata
Festiwal Wszystkie Mazurki ŚwiataFoto: Agata Cholewińska/www.festivalmazurki.pl

W Warszawie trwa Festiwal Wszystkie Mazurki Świata. Nazwa nie jest absolutnie na wyrost - muzyka ta znana jest daleko poza naszymi granicami, choć my sami wiemy o niej bardzo mało - opowiada dyrektor artystyczny imprezy, Janusz Prusinowski.

I wyjaśnia dlaczego na przykład mazurek był w XIX wieku nazywany "tangiem Europy". - Był to pierwszy taniec, w którym partner i partnerka dotykali się. Zrobił błyskawiczną, ogromną furorę - podkreśla Janusz Prusinowski.

Mazurki oparte na rytmice i melodyce ludowej komponowali m.in.: Fryderyk Chopin i Karol Szymanowski. Polski hymn państwowy "Mazurek Dąbrowskiego", także wywodzi się z podlaskiej melodii ludowej.  

Więcej w materiale reporterskim Katarzyny Pilarskiej.

pg

Zobacz więcej na temat: mazurek MUZYKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Od mazurka do tanga na festiwalu "Chopin i jego Europa"

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2012 17:00
W pierwszy dzień Nowego Roku zapraszamy na retransmisję koncertu, który odbył się w sierpniu w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Marzę o nagraniu wszystkich mazurków Chopina"

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2012 08:53
Najpierw jednak do rąk melomanów trafi płyta z polonezami polskiego kompozytora, które Rafał Blechacz nagra dla wytwórni Deutsche Grammophon.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anioł Diabeł i Śmierć kolędują na dawną nutę

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2013 15:00
W noworocznym koncercie kolęd i pastorałek w Dwójce udział wzięli Kaja i Janusz Prusinowscy oraz ich goście: śpiewaczki z Gałek Rusinowskich i muzycy z Janusz Prusinowski Trio.
rozwiń zwiń