Chcesz odszkodowanie? Uważaj, kto ci pomaga

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2013 08:16
- Nie ma przeszkód, by również osoby nie mające odpowiednich kwalifikacji mogły świadczyć doradztwo odszkodowawcze, co może być ze szkodą tak dla poszkodowanych, jak i dla reputacji podmiotów z kwalifikacjami - podkreśla Bartłomiej Krupa (PIDiPO).
Audio
  • Brak regulacji prawnych dla działalności firm odszkodowawczych (Sygnały dnia/Jedynka)
Polacy coraz częściej przy wyborze pracy biorą pod uwagę bezpieczeństwo
Polacy coraz częściej przy wyborze pracy biorą pod uwagę bezpieczeństwoFoto: Glow Images/East News

Wypadki w pracy, w szkole, wypadki komunikacyjne, błędy medyczne - co roku setki tysięcy Polaków ubiega się o odszkodowania od firm ubezpieczeniowych. A te z roku na rok wypłacają coraz wyższe rekompensaty za szkody. Zmuszają ich do tego kancelarie odszkodowawcze, które coraz częściej reprezentują interesy Polaków. Rynek tych usług powiększa się w błyskawicznym tempie, ale sytuacje komplikuje fakt, że brak jakichkolwiek regulacji jeżeli chodzi o zasady działania tych firm.

- Chyba nikt nie wie ile dziś tych podmiotów jest. Nie są nadzorowane ani reglamentowane przez państwo - przyznaje radca prawny z Biura Rzecznika Ubezpieczonych Aleksander Daszewski.

Bartłomiej Krupa z Polskiej Izby Doradców i Pośredników Odszkodowawczych (PIDiPO) przyznaje, że nie ma żadnych prawnych wymogów, które by ograniczały dostęp do tego zawodu. Podkreśla, że kancelarie odszkodowawcze pozwalają uzyskać przed sądem znacznie wyższe odszkodowanie, niż proponowane przez zakłady ubezpieczeń, które z reguły zaniżają wartość należnych kwot.

Zdarza się jednak, że pomoc pełnomocnika nie jest potrzebna w uzyskaniu odszkodowania lub pobierają oni bardzo wysokie prowizje.

Czy firmy odszkodowawcze działają zgodnie z etyką? Komu zależy na wprowadzeniu regulacji prawnych? Zapraszamy do wysłuchania całej relacji, którą przygotowała Ewa Syta, a wypowiadał się także Andrzej Maciążek, wiceprezes Polskiej Izby Ubezpieczeń.

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!

Czytaj także

Odszkodowanie za wypadek w metrze. Decyzja sądu coraz bliżej

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2011 15:43
13 czerwca, warszawski sąd zdecyduje, czy podwyższyć wysokość renty otrzymywanej przez Filipa Zagończyka - niewidomego studenta, który wpadł pod pociąg metra w stolicy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przez dołek na plaży dostanie odszkodowanie?

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2011 12:36
Turysta żąda odszkodowania od Urzędu Morskiego w Słupsku. Mężczyzna wpadł w dołek na plaży i skręcił nogę. Urzędnicy nie zamierzają uznawać roszczenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy muszą się nauczyć jeździć

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2012 13:30
Firmy wątpią, by rosnąca liczba autostrad wpłynęła na zmniejszenie wypłacanych odszkodowań
rozwiń zwiń