X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Chcą ograniczyć uprawnienia służb w sprawie bilingów

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2013 10:56
Pytanie o to, jak bardzo państwo może ingerować w prywatność obywatela nawet, gdy istnieje prawdopodobieństwo, że ten obywatel jest na bakier z prawem, jest jak powracająca fala. Rząd chce ograniczyć uprawnienia służb w sprawie bilingów.
Audio
  • Relacja Mariusza Filara o planach ograniczenia uprawnień służb w sprawie billingów (Sygnały dnia/Jedynka)
Chcą ograniczyć uprawnienia służb w sprawie bilingów
Foto: sxc.hu/cc

Ostatnio pytanie o uprawnienia służb pojawiło się przy okazji prac nad unijnym rozporządzeniem w sprawie e-prywatności, ale również przy okazji raportu Najwyższej Izby Kontroli o pozyskiwaniu przez służby danych telekomunikacyjnych. Temat wywołał również nowy minister sprawiedliwości Marek Biernacki, który chce zmian w przepisach dotyczących tak zwanych czynności operacyjno-rozpoznawczych, czyli, np. podsłuchów i bilingów.
Aby służby zastosowały podsłuch muszą mieć zgodę prokuratora i sądu. Po fali krytyki, że podsłuchy są stosowane zbyt często służby otrzymały wytyczne w jakich sprawach mogą podsłuchy stosować. W 2012 roku liczba podsłuchów spadła do ponad trzech tysięcy.

W przypadku bilingów zgodę na zdobycie danych telekomunikacyjnych wydaje szef jednostki, czyli np. komendant wojewódzki policji lub szef ABW. Nadużywanie bilingów wytknęła służbom Najwyższa Izba Kontroli. Jej rzecznik Paweł Biedziak podkreśla, że Unia Europejska mówi o najważniejszych przestępstwach i choć tego nie narzuca, to postuluje stworzenie katalogu takich przestępstw. Poza tym w przypadku zawodów zaufania publicznego takich ja adwokaci lub dziennikarze zgodę na billing wydawałby sąd. Nowy minister sprawiedliwości Marek Biernacki chce, aby wszystkie bilingi były objęte nadzorem prokuratora.
W 2012 roku operatorzy telekomunikacyjni odnotowali 1,7 mln zapytań o nasze dane telekomunikacyjne. 44 proc. stanowiły tzw. zapytania abonenckie, czyli o to, kto jest właścicielem danego numeru. Na drugim miejscu znalazły się wykazy połączeń, czyli bilingi - 42 proc. Pytania o geolokalizację, czyli dane ze stacji logowania BTS stanowiły tylko 9 proc. zapytań.

Posłuchaj całej relacji Mariusza Filara.

(ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

NIK: służby bez kontroli sięgają po nasze billingi

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2013 09:51
Policja, służby specjalne, a nawet sądy i prokuratura sięgają po nasze dane telekomunikacyjne dowolnie i bez kontroli. Tak ocenia NIK, który wziął pod lupę wszystkie podmioty, poza Agencją Wywiadu, uprawnione do pobierania billingów - donosi "Gazeta Wyborcza".
rozwiń zwiń

Czytaj także

NIK: Polacy są inwigilowani przez służby, chcemy zmian w przepisach

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2013 12:42
NIK postuluje zmiany w przepisach, dotyczących pozyskiwania billingów przez policję i służby specjalne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Porozmawiajmy. Święto Telefonów Zaufania

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2013 18:19
- Młodzi ludzie często mają poczucie, że nie mają do kogo zwrócić się ze swoimi problemami, obawiają się reakcji rodziców czy nauczycieli. Dlatego ważne byśmy w tym dniu my dorośli pomyśleli czy powiedzieliśmy dzieciom, że mogą na nas liczyć - przypomina wiceszefowa Fundacji Dzieci Niczyje Monika Sajkowska.
rozwiń zwiń