Makłowicz: Chorwacja skupia w sobie to, co w Europie najlepsze

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2013 10:01
Od kilku lat Robert Makłowicz dzieli swój czas pomiędzy Polskę a Chorwację. Ten znany dziennikarz, pisarz, podróżnik i krytyk kulinarny ma dom w niewielkiej wiosce w Dalmacji i spędza tam kilka miesięcy w roku.
Audio
  • Robert Makłowicz o Chorwacji (Sygnały dnia/Jedynka)
  • Relacja z Trogiru (Sygnały dnia/Jedynka)
  • Tomasz Majka o chorwackiej gospodarce (Sygnały dnia/Jedynka)
  • Historia i sytuacja polityczna Chorwacji (Sygnały dnia/Jedynka)
  • Polscy fani Chorwacji (Sygnały dnia/Jedynka)
Robert Makłowicz
Robert MakłowiczFoto: PAP/Grzegorz Hawałej

Zdaniem Roberta Makłowicza Chorwacja skupia w sobie to, co w Europie najlepsze. - Mamy Bałkany, czyli fascynujący kocioł. Ale te Bałkany przenikają się zarazem z moją duchową ojczyzną, czyli z Europą Środkową. Do tego mamy jeszcze Morze Śródziemne, które jest przecież kolebką europejskiej cywilizacji. Mamy więc trzy rzeczy w jednym i to eksploduje niezwykłymi efektami - tłumaczył w "Sygnałach dnia".

Jak na krytyka kulinarnego przystało Robert Makłowicz bardzo dobrze poznał chorwacką kuchnię. - To niewielki kraj, ale rozległy, o kompletnie różnych klimatach. Gdybyśmy pojechali w region Baranja graniczący z Węgrami, tam jedzenie jest praktycznie identyczne jak na Węgrzech. Dużo papryki, kuchnia pikantna, zupy rybne, gulasze i paprykarze. Ale już z kolei w okolicach Zagrzebia mamy dużo dań mącznych, kiszoną kapustę, podobną do rosołu mięsną zupę z makaronem czy sznycel. Na wybrzeżu jest coś jeszcze zupełnie innego. Ryby, oliwa, czyli dieta śródziemnomorska - wymieniał gość Jedynki.

Robert Makłowicz podkreślał również, że rany po wojnie domowej w byłej Jugosławii zabliźniają się, choć nie jest to jeszcze proces zakończony. O poprawie sytuacji świadczy jego zdaniem choćby duża liczba samochodów na serbskich rejestracjach, którą można spotkać w Chorwacji.

Posłuchaj całej rozmowy Kamili Terpiał-Szubartowicz i jej gościa. W piątkowych "Sygnałach dnia" znalazły się też relacje Tomasza Majki z Chorwacji, a Ewa Syta przybliżyła historię i bieżącą sytuację polityczną w tym kraju oraz sprawdzała dlaczego Polacy tak upodobali sobie wakacje na tamtejszym wybrzeżu.

 

pg

Zobacz więcej na temat: Chorwacja kulinaria
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Chorwacja mimo kryzysu wierzy w Unię Europejską

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2013 15:42
We wtorkowej audycji "Więcej świata": Chorwacja liczy na szybszy wzrost gospodarczy i jeszcze większy ruch turystyczny, po wejściu do Unii Europejskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chorwacja 28 członkiem UE. Wakacje nad Adriatykiem nadal z wizą

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2013 10:46
Europarlamentarzyści z wizytą w Chorwacji. Na trzy miesiące przed przystąpieniem tego kraju do UE deputowani z Komisji ds. Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów odwiedzili Zagrzeb.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ambasador Chorwacji: razem z Polską możemy dać UE nową moc

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2013 08:31
Od 1 lipca Chorwacja będzie nowym członkiem Unii Europejskiej. Z tej okazji w Warszawie, Wrocławiu i Krakowie zaplanowano imprezy, żeby - jak mówił w radiowej Jedynce ambasador tego kraju Ivan Del Vecchio - podziękować Polakom.
rozwiń zwiń