"Dwa Teatry". Radio jest teatrem wyobraźni

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2013 09:22
- Tu nikt nikogo nie udaje. Chodzi o to by nieść ludziom radość. Mówić o świecie rzeczy ważne w sposób interesujący - powiedział o festiwalu "Dwa Teatry" dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła.
Audio
  • Dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła i aktorka Magdalena Zawadzka o festiwalu "Dwa Teatry" (Jedynka/Sygnały dnia)
Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia
Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego RadiaFoto: E. Iwanicka/Polskie Radio

W sobotę rozpoczyna się w Sopocie XIII Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry". W konkursie na najlepsze słuchowiska i spektakle minionego roku weźmie udział 17 produkcji radiowych oraz 15 telewizyjnych. Na radiową część prezentacji konkursowych składają się słuchowiska zrealizowane przez Teatr PR dla trzech programów (1, 2, 3) oraz słuchowiska, które powstały w Polskim Radiu Kraków, Olsztyn i Radiu Gdańsk.

Zdaniem Janusza Kukuły "Dwa Teatry",  to święto wszystkich ludzi związanych ze sztuką w mediach m.in. pisarzy, reżyserów,  aktorów i muzyków.  Podkreślił, że są festiwale międzynarodowe jak Prix Italia i Prix Europa, ale  takiego jak nasz nie ma. - W zeszłym roku byli goście specjalni, przedstawiciele BBC,  i z żalem i smutkiem mówili, że oni na taki pomysł nie wpadli. Ale zamierzają od nas skopiować - powiedział Kukuła.

Dyrektor Teatru Polskiego Radia przypomniał, że już 90 lat temu, gdy powstawało radio w Polsce, sztukę w radiu nazwano teatrem wyobraźni. - Ta piękna  metafora obejmuje całą twórczość radiową. Wszystko, co na antenie się pojawia. To jest sens pracy w radiu  - podkreślił Kukuła.

XIII Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" > > >

- To co mi się podoba, to skromność - dodała aktorka Magdalena Zawadzka. Jej zdaniem na festiwalu nie ma zadęcia, które niczemu nie służy. Jest skromnie i szlachetnie. Jej zdaniem Teatr Telewizji i Polskiego Radia są bardzo ważne dla kultury i rozwoju. - Oglądanie i słuchanie czegoś wartościowego, co niosą, jest bardzo ważne dla naszego świata, który jest coraz szybszy i bardziej zwulgaryzowany - powiedziała Zawadzka.

Aktorka nie chciała porównać pracy w Teatrze Telewizji do Teatru Polskiego Radia. - Jedno i drugie medium niesie ogromne wyzwanie. Trzeba sprostać wyobrażeniu postaci, które słuchacz sam sobie tworzy. Radio jest wyjątkowe przez to, że wyłącznie bazuje na wyobraźni i fonii. W telewizji jest wizja, są kamery, ruch. To zupełnie co innego. W innych zakamarkach mózgu te dwa media mieszkają  - powiedział Zawadzka. Podkreśliła, że oba media uwielbia, choć jej zdaniem radio dociera do odbiorcy dużo szybciej.

Posłuchaj całej rozmowy Daniela Wydrycha z Januszem Kukułą i Magdaleną Zawadzką.

tj

Zobacz więcej na temat: Dwa Teatry Janusz Kukuła

Czytaj także

Dwa Teatry. "Radio pozwala łamać prawa fizyki"

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2013 11:00
- Proszę spojrzeć na tysiące młodych ludzi ze słuchawkami na uszach! Od cywilizacji, która czytała, przechodzimy do cywilizacji, która słucha. To świetna okazja, by zasugerować młodym ludziom, czego słuchać warto - mówi profesor Jerzy Limon, juror Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dwa Teatry" pomagają poznać samego siebie

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2013 09:10
- W tak ogromnym kraju jak Polska jako jedyne instytucje zajmujemy się sztuką w takich rozmiarach - mówił Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia o Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dwa Teatry" - milion wrażeń

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2013 20:00
Festiwal "Dwa Teatry" to unikatowe w europejskiej skali przedsięwzięcie mediów publicznych, które podsumowuje to, co w ciągu roku wydarzyło się na dwóch scenach: Teatru Telewizji Polskiej i Teatru Polskiego Radia. Trzynasta edycja miała miejsce w dniach 1 - 3 czerwca. To wszystko oczywiście w Sopocie.
rozwiń zwiń