Archiwiści wychodzą na ulice

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2013 09:32
Dziś Międzynarodowy Dzień Archiwów. Z tej okazji w Warszawie zorganizowano Piknik Archiwalny. Piknik będzie rozciągnięty na trasie Traktu Królewskiego
Audio
  • Andrzej Biernat: celem Pikniku Archiwalnego jest przede wszystkim zachęcenie do korzystania z zasobów archiwów (Sygnały dnia/Jedynka)
  • Dyrektor archiwum Polskiego Radia Waldemar Listowski przedstawia prawdziwy skarbiec różnorodnych dźwięków z przeszłości
Andrzej Biernat
Andrzej BiernatFoto: Polskie Radio

Czwarty już piknik będzie sie odbywała w różnych miejscach od Pałacu Staszica, przez ogrody Pałacu Prezydenckiego, Zamek Królewski aż do pałacu Raczyńskich, czyli siedziby Archiwów Państwowych. Hasło tegorocznej imprezy to "Gdzie jest młodzież z tamtych lat, czyli warszawskie archiwa w akcji".
W imprezie uczestniczy też Polskie Radio, które przedstawi swe archiwa dźwiękowe w Pałacu Staszica. Polskie Radio jest też patronem medialnym imprezy.
- Jednym z wątków imprezy jest harcerstwo, początki skautingu i jego rozwój aż do dnia dzisiejszego – mówi w "Sygnałach dnia" dr Andrzej Biernat, zastępca naczelnego dyrektora Archiwów Państwowych.

>>> Przeczytaj regulamin konkursu

Międzynarodowy dzień Archiwów odbywa się nie tylko w Warszawie. Imprezy odbywają się w 20 miastach i potrwają do 10 czerwca. - W Krakowie będzie można zobaczyć akt lokacyjny miasta - zachęca gość radiowej Jedynki. Podkreśla, że to wyjątkowa okazja, bo jest to dokument bardzo rzadko pokazywany. Takich dokumentów nie pokazuje się na co dzień, szkodzi im kontakt ze światłem i temperaturą. Andrzej Biernat wyjaśnia, że stare dokumenty muszą być przechowywane w specjalnych warunkach, muszą mieć stałą wilgotność, co powoduje, że na co dzień nie można ich dotykać. Cyfryzacja spowodowała, że archiwa są w tej chwili dostępne dla szerokiej rzeszy osób wersji cyfrowej.
Polskie Radio we współpracy z Archiwum Państwowym proponuje słuchaczom konkurs. Z pewnością w wielu domach są bardzo interesujące archiwa. Wystarczy je opisać i opis przesłać na adres archiwumrodzinne@polskieradio.pl. Specjaliści wybiorą z nich najciekawszych - ich zdaniem - pięć archiwów i zostaną one opisane w specjalnej publikacji.Finał konkursu 14 września.

W radiowej Jedynce w każdą sobotę słuchacze będą mieli okazję dowiedzieć się np. jak zabezpieczyć domowe archiwum rodzinne, jak zbudować drzewo genealogiczne, od czego zacząć poszukiwanie przodka.

Więcej o naszej akcji znajdziecie na stronie Zostań rodzinnym archiwistą>>>

Rozmawiał Krzysztof Grzesiowski.
(ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

MSZ przekazał archiwalne materiały dyplomatyczne

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2013 15:35
Przedwojenne akta polskiej dyplomacji już w rękach archiwistów. Ministerstwo Spraw Zagranicznych przekazało do Archiwum Akt Nowych dokumenty wytworzone w naszych placówkach na trzech kontynentach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Digitalizacja w Archiwach Polskiego Radia. Tak powstaje radio cyfrowe

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2013 16:06
Polskie Radio ma w swoich zbiorach dźwiękowych jedną z najbogatszych kolekcji nagrań. Są dokumentem najnowszej historii. Większość jest zapisana na taśmie magnetycznej. W XXI wieku utrudnia to ich odtwarzanie. Aby udostępnić tę kolekcję, Polskie Radio prowadzi ich digitalizację.
rozwiń zwiń