Gmyz: ślady materiałów wybuchowych z próbek daje się wywabić

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2013 09:17
- Mamy do czynienia z sytuacją absurdalną. Prokuratura stwierdziła, że na próbkach nie było nitrogliceryny, trotylu, heksogenu i oktogenu, a niewątpliwie te substancje zostały pokazane na wyświetlaczach urządzeń na przełomie września i października - powiedział w Jedynce Cezary Gmyz.
Audio
  • Andrzej Stankiewicz i Cezary Gmyz komentują wyniki badań próbek z wraku Tu-154M oraz propozycje zmian w OFE (Sygnały dnia/Jedynka)
Lotnisko Siewiernyj. Wrak samolotu prezydenckiego TU-154M. Smoleńsk, Rosja.
Lotnisko Siewiernyj. Wrak samolotu prezydenckiego TU-154M. Smoleńsk, Rosja.Foto: PAP/Wojciech Pacewicz

Dziennikarz przypomniał, że to właśnie za ujawnienie informacji o tych odczytach Prokuratura Okręgowa w Warszawie prowadzi przeciw niemu śledztwo.

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się 27 czerwca śledczy przedstawili sprawozdanie z badania próbek - na wraku tupolewa nie stwierdzono śladów materiałów wybuchowych ani pozostałości ich rozpadu.
Jak poinformował płk Dariusz Szeląg, szef Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie, pobrano ponad 250 próbek: około połowy to próbki gleby, a pozostałe to ślady, wymazy i fragmenty z wraku tupolewa pobranych podczas pobytu w Smoleńsku we wrześniu i październiku zeszłego roku. Próbki trafiły do kraju w grudniu zeszłego roku, ich badanie prowadziło Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji w Warszawie. Łącznie zbadano 258 próbek - 124 próbki gleby z miejsca katastrofy i 134 próbki z wraku

- Nie dowiedzieliśmy się, mimo uporczywych pytań stawianych prokuraturze, w jaki sposób próbki były zabezpieczone. Dowiedzieliśmy się natomiast, że prokuratorzy jeszcze raz, na przełomie lipca i sierpnia, pojadą do Smoleńska i będą pobierać także próbki z foteli. Przekaz z wczorajszej konferencji brzmi, że nadal nie wykluczono wybuchu, bo mamy tylko pół badań - podkreślił Cezary Gmyz ("Do rzeczy").

>>>Zapis całej rozmowy

Zdaniem Andrzeja Stankiewicza ("Rzeczpospolita") sama prokuratura, od początku badania obecności trotylu na wraku Tu-154M, wydawała sprzeczne komunikaty. Dziennikarz zakłada jednak "elementarną wiarę wobec organów państwa w sprawie Smoleńska". - Nie jestem w stanie założyć, że prokuratura brnie tak daleko, że nie mając pewności co do jakości zabezpieczonych próbek wydaje tak daleko idące sądy, albo wręcz bierze udział w jakimś sfałszowaniu dowodów. Jeżeli nie będę miał jasnych przesłanek, że prokuratura popełniła w tej sprawie rażące błędy, muszę zakładać, że działa z dobrą wolą - powiedział w rozmowie z Krzysztofem Grzesiowskim.

Andrzej
Andrzej Stankiewicz (L) i Cezary Gmyz w studiu radiowej Jedynki fot. PR/W. Kusiński

Katastrofa smoleńska: serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl >>>

Gmyz jest oburzony, że po konferencji prokuratura nie przekazała żadnego dokumentu i dziennikarze polegać mogą tylko na słowach prokuratorów. Prokuratura oczekuje jeszcze m.in. na przebadanie fragmentów metalowych i lakieru wydobytych z brzozy ze Smoleńska i próbek pobranych z ciał ofiar.

Publicyści komentowali także propozycje zmian w OFE. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Na wraku Tu 154 nie ma śladów materiałów wybuchowych"

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2013 15:39
Śledczy przedstawili sprawozdanie po badaniu próbek z wraku. Prokuratura planuje jeszcze m.in.wyjazd do Rosji, na przełomie lipca i sierpnia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rodziny ofiar Smoleńska krytykują działania prokuratury

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2013 15:53
Prokuratura wojskowa twierdzi, że na szczątkach Tu 154, który rozbił się w Smoleńsku, nie znaleziono śladów materiałów wybuchowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trotyl na wraku tupolewa? "wątpliwości pozostały"

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2013 17:41
Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak uważa, że Naczelna Prokuratura Wojskowa nie przedstawiła wielu informacji ws. próbek pobranych z Tu-154M, badanych na obecność materiałów wybuchowych.
rozwiń zwiń