Tomasz Nałęcz: świadomości historyczne w Polsce i na Ukrainie są odległe

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2013 08:01
Zdaniem gościa "Sygnałów dnia" prof. Tomasz Nałęcza wspólna deklaracja prezydentów Bronisława Komorowskiego i Wiktora Janukowycza ws. zbrodni wołyńskiej nie jest przesądzona.
Audio
  • Tomasz Nałęcz: świadomość historyczna na Polsce i Ukrainie są odległe (Jedynka/Sygnały dnia)
  • Leonid Finberg, ukraiński dziennikarz: Ukraińcy nie interesują się własną historią (Sygnały dnia/Jedynka)Ukraińcy
Tomasz Nałęcz w studiu radiowej Jedynki
Tomasz Nałęcz w studiu radiowej JedynkiFoto: Wojciech Kusiński/PR

14 lipca w Łucku na Ukrainie zaplanowano uroczystości upamiętniające ofiary zbrodni wołyńskiej. Będzie na nich prezydent Bronisław Komorowski. Zabraknie natomiast prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza.

Gość Sygnałów dnia prof. Tomasz Nałęcz podkreślił, że ws. upamiętnienia zbrodni wołyńskiej ważny zrobiły Kościół polski i ukraiński.  - Coś naprawdę wielkiego się wydarzyło. Jak czytamy, jak mówili polscy politycy włącznie z prezydentem Lechem Kaczyńskim o tej zbrodni, to tekst wspólny biskupów idzie znacznie dalej. Nie możemy w deklaracji obu prezydentów cofnąć się wobec tego tekstu. Zobaczymy na ile ukraińscy partnerzy dojrzeli do tego, żeby podzielić słowa swoich biskupów. My na pewno dojrzeliśmy - powiedział Nałęcz.

70. rocznica Zbrodni Wołyńskiej. Audycje specjalne w radiowej Jedynce >>>

Nałęcz wyjaśnił, że deklaracja prezydentów jest na etapie "intensywnych konsultacji'. - Namawiamy naszych ukraińskich partnerów, żeby powtórzyć ważkie słowa za naszymi biskupami. My za polskimi, oni za ukraińskimi biskupami. Chcę wierzyć, że to będzie możliwe - powiedział Nałęcz.

Zwierzchnicy Kościołów z Polski i Ukrainy w deklaracji w 70. rocznicę zbrodni wołyńskiej zaapelowali m.in. o wzajemne przebaczenie win i pojednanie narodów.

Wołyń 1943 - zobacz serwis specjalny >>>>

W czwartek obchodzimy 70. rocznicę "krwawej niedzieli" na Wołyniu. 11 lipca 1943 roku ukraińscy banderowcy zaatakowali niemal 100 miejscowości, gdzie mieszkali Polacy. Ataki na Polaków trwały ponad rok. Mówi się, że mogło w nich zginąć 130 tysięcy osób.

Z Tomaszem Nałęczem rozmawiał Krzysztof Grzesiowski

tj

>>>Zapis całej rozmowy

Czytaj także

CBOS: co trzeci Polak nie słyszał o Zbrodni Wołyńskiej

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2013 08:50
Zbrodnia Wołyńska nadal jest białą plamą w pamięci zbiorowej - wynika z badania CBOS, dotyczącego zbrodni UPA na polskiej ludności cywilnej w latach 1943-1945.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wołyń 1943: ponad 300 metod mordowania ludzi

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2013 08:00
- Cały czas zastanawiamy się jak doszło do ludobójstwa barbarzyńskiego, które w dziejach rzadko się zdarza. To na Wołyniu było wyjątkowo przerażające - tło historyczne i przebieg Rzezi Wołyńskiej przedstawia historyk dr Janusz Gmitruk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wołyń 1943 oczami dziecka: "kto się nie schował, ten był zamordowany"

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2013 09:00
- Wszystko się paliło, to była jedna pochodnia. Jeszcze w tej chwili słyszę, jak to trzeszczy, a mamusia jęczy. Włosy miała wyrwane, cała była zalana krwią, a obok niej mały Tadzio - o wydarzeniach na Wołyniu opowiada Irena Gajowczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wołyń 1943. "Ukraińcy chcieli zabić wszystkich, których się dało"

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2013 09:00
- Chcieli, żeby Ukraina była bez innych narodowości. Polaków traktowali jak największych wrogów, w sposób bezwzględny i okrutny - powiedziała w radiowej Jedynce Ewa Siemaszko, badaczka wydarzeń na Wołyniu w 1943 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbrodnia Wołyńska. Kość niezgody na Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2013 21:38
Liczba ofiar, problem definicji pojęć, czy ocena skutków antypolskiej akcji - lista tematów, o które sprzeczają się ukraińscy historycy w sprawie Wołynia jest długa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

”Po wojnie milczano o zbrodni na Kresach”

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2013 13:00
- Ludobójstwo to jedyny termin, który może obowiązywać w przypadku Zbrodni Wołyńskiej – mówił w Jedynce Krzysztof Krzywiński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wołyń 1943: przebaczenie, porozumienie, potępienie zbrodni

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2013 23:00
Kiedy te trzy kluczowe słowa, które zdaniem historyków, intelektualistów i przedstawicieli kościołów niezbędne są, by można było rozmawiać o Zbrodni Wołyńskiej, mają szansę zabrzmieć zgodnie na ustach Ukraińców i Polaków?
rozwiń zwiń

Czytaj także

70. rocznica zbrodni wołyńskiej: obchody oficjalne i społeczne

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2013 09:26
70 lat temu w tzw. krwawą niedzielę zaatakowano około stu polskich wsi, zginęło kilka tysięcy ludzi. W latach 1943-44 z rąk ukraińskich nacjonalistów zginęło około 100 tysięcy Polaków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy z Wołynia chcą prawdy. "Nas po prostu wyrżnięto"

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2013 08:05
Polacy mieszkający obecnie na Wołyniu chcieliby, aby Ukraińcy przyznali się do zbrodni popełnionej 70 lat temu. Z rąk ukraińskich nacjonalistów zginęło wtedy 100 tysięcy naszych rodaków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbrodnia wołyńska: ostatni moment, by znaleźć groby

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2013 08:45
Na Ukrainie jest jeszcze wiele nieodnalezionych miejsc pochówku ofiar wydarzeń 1943 roku. Istniejącymi grobami opiekują się miejscowi Polacy, a także księża katoliccy.
rozwiń zwiń