Marek Borowski: Ukraińcy nie przyjmują ludobójstwa do wiadomości

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2013 08:43
Były marszałek sejmu, odnosząc się do piątkowego głosowania ws. zbrodni wołyńskiej, podzielił pogląd, że jeśli w parlamencie jest wyraźny podział, lepiej nie podejmować uchwały.
Audio
  • Marek Borowski: Ukraińcy nie przyjmują do wiadomości ludobójstwa (Sygnały dnia/Jedynka)
Marek Borowski
Marek BorowskiFoto: Wojciech Kusiński/PR

- Fatalnie wyszło, lepiej było w senacie, choć i tam zabrakło jednomyślności, nad czym ubolewam. Senat wcześniej przyjął uchwałę i była ona bogatsza niż sejmowa. Mówiła o tym, że kiedy Ukraina była złączona z Polska, to polska polityka wobec Ukraińców miała bardzo często charakter restrykcyjny. W uchwale sejmowej tego zabrakło - mówił gość radiowej Jedynki.

Były marszałek Sejmu, a obecnie niezależny senator zaznaczył jednak, że najważniejsze jest to, byśmy sobie odpowiedzieli na pytanie: po co podejmujemy takie uchwały? Przecież nie po to, żeby polskim obywatelom i potomkom kresowian powiedzieć, jak wtedy było. Naszym celem jest to, aby w samej Ukrainie doszło do rozliczenia z przeszłością.

Marek Borowski twierdzi, że Ukraińcy nie przyjmują do wiadomości, iż zbrodnia wołyńska była ludobójstwem. - Tragedia, zbrodnia, ale nie ludobójstwo. Ludobójstwo kojarzy się z Hitlerem, z Holokaustem, z wytępieniem narodu żydowskiego - zauważył gość "Sygnałów dnia".

Senator powiedział, że "uchwała musi być twarda, jasno mówić o zbrodniach, wskazywać winnych, ale powinna być sformułowana tak, żeby na Ukrainie nie została z góry odrzucona". Borowski przypomniał, że dziesięć lat temu, kiedy pełnił funkcję marszałka sejmu, udało się wraz z przewodniczącym ukraińskiej Rady Najwyższej stworzyć wspólną uchwałę, którą tego samego dnia przyjęły parlamenty obu krajów.

Rozmawiał Krzysztof Grzesiowski.

(mk)

>>>Tekst całej rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bury: nie można rzezi wołyńskiej nazywać inaczej niż ludobójstwem

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2013 10:46
Dobre relacje z Ukraińcami można budować tylko na fundamencie prawdy, a prawda jest niestety brutalna – mówił gość Trójki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sejm nie zgodził się na określenie zbrodni wołyńskiej jako ludobójstwa

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2013 11:02
W sejmowej uchwale upamiętniającej ofiary zbrodni wołyńskiej znajdzie się sformułowanie "czystka etniczna o znamionach ludobójstwa".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uchwała ws. zbrodni wołyńskiej: "czystka etniczna o znamionach ludobójstwa"

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2013 12:06
Za przyjęciem uchwały głosowało 263 posłów, przeciwko było 33, wstrzymało się 146. Przed głosowaniem posłowie upamiętnili ofiary zbrodni wołyńskiej minutą ciszy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kto głosował przeciwko określeniu zbrodni wołyńskiej ludobójstwem?

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2013 12:12
Sejm odrzucił propozycję określenia rzezi wołyńskiej mianem ludobójstwa między innymi głosami klubu PO, RP i Tadeusza Iwańskiego z SLD.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak politycy powinni się zachować w sprawie Zbrodni Wołyńskiej?

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2013 13:03
Zdaniem dr Roberta Sobiecha z Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW lepiej by było, gdyby dyskusja na temat zbrodni wołyńskiej odbyła się w kuluarach a nie na sali sejmowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spór o zbrodnię wołyńską także na Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2013 20:04
Rządząca na Ukrainie Partia Regionów krytykuje prawicową Swobodę za jej oświadczenia dotyczące uchwały polskiego Sejmu o rzezi wołyńskiej.
rozwiń zwiń