Jak stworzyć drzewo genealogiczne?

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2013 12:12
- Aby stworzyć drzewo genologiczne musimy zacząć od tego, co wiemy o naszych dziadkach, pradziadkach i docierać do kolejnych informacji o rodzinie. Można też zbadać linie boczne i wtedy to jest zajęcie na całe życie – mówi Magdalena Masłowska z Archiwum Państwowego m.st. Warszawy.
Audio
  • O tym jak stworzyć drzewo genologiczne opowiada Magdalena Masłowska z Archiwum Państwowego m.st. Warszawy (Jedynka/ Sygnały dnia).
Fotografia z drugiej połowy XIX w.
Fotografia z drugiej połowy XIX w.Foto: Ze zbiorów Archiwum Państwowego m.st. Warszawy

Tworzenie drzewa genealogicznego jest jak składanie puzzli. Dodaje się elementy, jeden obok drugiego. W tej pracy mogą nam pomóc programy komputerowe, które są dostępne w internecie, a także dokumenty z archiwów państwowych.
Narodowe archiwum cyfrowe od lat skanuje oryginalne księgi z aktami stanu cywilnego. Wśród milionów skanów opublikowanych na portalu szukajwarchiwach.pl można swobodnie szukać informacji, dzięki którym możemy zrekonstruować nie tylko drzewo genealogiczne naszej rodziny, ale także historię naszego kraju. Jej ślady widać w dokumentach - mówiła na antenie Jedynki Magdalena Masłowska.

Więcej o naszej akcji znajdziecie na stronie Zostań rodzinnym archiwistą >>>

My przypominamy, że czekamy na opisy pamiątek z przeszłości Państwa rodziny, zdjęcia i skany dokumentów, prosimy je przysyłać na adres internetowy: archiwumrodzinne@polskieradio.pl.

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!

(jł)

- Aby stworzyć drzewo genologiczne musimy zacząć od tego, co wiemy o naszych dziadkach, pradziadkach. Z tymi informacjami możemy powoli, w linii prostej, docierać do kolejnych informacji o rodzinie. Można tez zbadać linie boczne i wtedy to jest zajęcie na całe życie – mówi Magdalena Masłowska z Archiwum Państwowego m.st. Warszawy.

Tworzenie drzewa genologicznego jest jak składanie puzzli. Dodaje się elementy, jeden obok drugiego. W tej pracy mogą nam pomóc programy komputerowe, które są dostępne w internecie. A także dokumenty z archiwów państwowych.

Narodowe archiwum cyfrowe od lat skanuje mikrofilmy, oryginalne księgi z aktami stanu cywilnego. Wśród milionów skanów opublikowanych na portalu szukajwarchiwach.pl można swobodnie szukać informacji, dzięki którym możemy zrekonstruować nie tylko drzewo genologiczne naszej rodziny, ale także historię naszego kraj. Jej ślady widać w dokumentach.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szukasz przodków? Udaj się wszędzie, nawet do Pradziada

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2013 07:48
- Szuka się bardzo prosto, mając jakąś wiedzę wyjściową na temat własnej rodziny, jakiegoś faktu historycznego, musimy znaleźć jego potwierdzenie w dokumentach. A tam, z reguły, znajdujemy kolejne informacje, które też musimy potwierdzić - podpowiada Magdalena Masłowska z Archiwum Państwowego m. st. Warszawy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z rodzinnych listów powstała książka i monodram

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2013 08:28
Rodzinne archiwum może być inspiracją do napisania książki. Takie archiwum, przekazywane od trzech pokoleń, ma w domu Małgorzata Karolina Piekarska. Na 90 metrach niemal wszędzie można zobaczyć eksponaty muzeum domowego.
rozwiń zwiń