ZIP wie wszystko o naszym zdrowiu. Informacje w sieci

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2013 08:56
Od 1 lipca działa Zintegrowany Informator Pacjenta w skrócie ZIP, który pozwala śledzić czy jesteśmy ubezpieczeni, kto nas leczył, jakie przepisano nam leki.
Audio
  • ZIP wie wszystko o naszym zdrowiu (Sygnały dnia/Jedynka)
  • Katarzyna Pilarska o korzyściach z dostępu do ZIP
Agnieszka Pachciarz
Agnieszka PachciarzFoto: Wojciech Kusiński/PR

Każdy może mieć w NFZ swoje konto. Można na nim sprawdzić, czy wszystko w porządku jest z naszym ubezpieczeniem. - Ale najważniejsza funkcja, to możliwość sprawdzenia historii leczenia – gdzie był ktoś leczony, u jakiego specjalisty i ile to kosztowało - wyjaśnia Agnieszka Pachciarz, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.
Zainteresowanie jest bardzo duże. W dwa tygodnie funkcjonowania ZIP-a hasło dostępu pobrało ponad 60 tysięcy osób i większość z nich już aktywowała konto.
Aby uzyskać dostęp do ZIP należy osobiście pójść do oddziału lub delegatury NFZ i po okazaniu dokumentu tożsamości uzyskać hasło i login. To ten jedyny raz, kiedy trzeba wyjść z domu. - A to ze względu na to, że w ZIP są dane wrażliwe, więc NFZ musi mieć pewność, że dostęp będzie miała tylko zainteresowana osoba - mówi pani prezes w radiowej Jedynce. Dane na koncie będą aktualizowane raz na miesiąc. - Szpitale i przychodnie rozliczają się z NFZ w cyklu miesięcznym do 20 dnia każdego miesiąca, więc dopiero wtedy te dane na koncie mogą zostać zaktualizowane - tłumaczy Agnieszka Pachciarz w "Sygnałach dnia".
Na koncie nie będzie nazwiska. Więc jeśli ktoś zapomni wyłączyć komputer i inna osoba zobaczy jego konto, to nie dowie się, na jakie nazwisko wyświetlone świadczenia były realizowane.
Agnieszka Pachciarz zapewnia, że w 2014 roku oddziały NFZ nie dostaną mniej pieniędzy niż w ubiegłym roku. Algorytm podziału pieniędzy zawarty jest w ustawie i rozporządzeniu ministra. Zależy od wielu czynników, m.in. liczby populacji i jego wieku.
Prezes NFZ przypomniała, że wyjeżdżając na wakacje do krajów Unii Europejskiej i Szwajcarii warto wziąć ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia kartę eKU. W przypadku zachorowania będziemy objęci w danym kraju takimi samymi świadczeniami, jak obywatel tego kraju. Co nie znaczy, że wszystkie świadczenia będą bezpłatne. W niektórych krajach za niektóre świadczenia trzeba będzie dopłacić
Rozmawiał Krzysztof Grzesiowski.
(ag)

>>>Zapis całej rozmowy

Czytaj także

Bydgoszcz: chorzy na raka bez szans na leczenie?

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2013 08:16
Centrum to jedyna specjalistyczna placówka lecząca chorych na nowotwory, w województwie kujawsko-pomorskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakie zwroty za wydatki otrzymają niepełnosprawni?

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2013 07:55
Politycy partii rządzącej protestują przeciw przygotowywanym przez Ministerstwo Zdrowia zmianom wysokości refundacji na produkty medyczne - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szpitale dostaną więcej pieniędzy od NFZ

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2013 08:39
Specjalistyczne poradnie przyszpitalne przyjmą więcej pacjentów. NFZ będzie preferował je przy kontraktach - donosi "Rzeczpospolita".
rozwiń zwiń