System ZIP już działa, ale z błędami

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2013 11:14
Sprawdzenie historii choroby, przepisanych leków, gdzie pacjent był leczony i ile NFZ za to zapłacił - takie możliwości daje uruchomiony na początku lipca Zintegrowany Informator Pacjenta. Na Warmii i Mazurach do systemu zalogowało się ok. 4 tys. osób.
Audio
  • Błędy w systemie ZIP - materiał Aleksandry Skargo (Sygnały dnia/Jedynka)
Mazowiecki oddział NFZ w Warszawie zaraz po uruchomieniu system ZIP, czyli Zintegrowanego Informatora Pacjenta
Mazowiecki oddział NFZ w Warszawie zaraz po uruchomieniu system ZIP, czyli Zintegrowanego Informatora PacjentaFoto: PAP/Jakub Kamiński

Część osób korzysta ze Zintegrowanego Informatora Pacjenta także z ciekawości, czy w ich historii choroby nie pojawiły się nieprawdziwe informacje. Bo system pozwala wychwycić, czy placówki medyczne nie wpisały zabiegów, które w rzeczywistości nie miały miejsca.

Po trzech tygodniach działania systemu pewne nieprawidłowości wyszły już na jaw. Na Warmii i Mazurach troje pacjentów zgłosiło się do Narodowego Funduszu Zdrowia z informacjami, że na ich kontach pojawiły się fałszywe dane.

- Jeden pacjent wskazał nam, że przebywał w szpitalu, a tych danych w systemie nie ma. Dwa kolejne przypadki dotyczą natomiast sytuacji, w której pacjenci twierdzą, że dane leczenie nie zostało im wykonane, mimo że zostało rozliczone. Napisała do nas między innymi pacjentka, która twierdzi, że nie była nawet w ciąży, a poród został jej rozliczony tak jak wskazuje na to system - mówi Aleksandra Kuczko, rzeczniczka warmińsko-mazurskiego oddziału NFZ.

Zintegrowany Informator Pacjenta ma też swoje luki. - Informacje dotyczą wyłącznie pacjentów opłaconych. Tych w nadlimitach już nie. A pacjenta nie interesuje czy jest opłacony czy nie. To są wewnętrzne relacje między NFZ a szpitalem. Liczę, że zostanie to poprawione - podkreśla dyrektor finansowy Szpitala Wojewódzkiego w Olsztynie Michał Danowski.

Materiał przygotowała Aleksandra Skargo.

pg

Zobacz więcej na temat: NFZ służba zdrowia zdrowie

Czytaj także

ZIP ci przypomni, co brałeś w przeszłości

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2013 16:19
Od 1 lipca działa Zintegrowany Informator Pacjenta, który pozwala śledzić czy jesteśmy ubezpieczeni, kto nas leczył, jakie przepisano nam leki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szpitale dostaną więcej pieniędzy od NFZ

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2013 08:39
Specjalistyczne poradnie przyszpitalne przyjmą więcej pacjentów. NFZ będzie preferował je przy kontraktach - donosi "Rzeczpospolita".
rozwiń zwiń

Czytaj także

ZIP wie wszystko o naszym zdrowiu. Informacje w sieci

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2013 08:56
Od 1 lipca działa Zintegrowany Informator Pacjenta w skrócie ZIP, który pozwala śledzić czy jesteśmy ubezpieczeni, kto nas leczył, jakie przepisano nam leki.
rozwiń zwiń