X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Zostań rodzinnym archiwistą". Kisielany-Żmichy dały przykład

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2013 10:46
W okresie 20-lecia międzywojennego Kisielany-Żmichy niedaleko Siedlec były znanym letniskiem. Właśnie tam 3 lata temu pojawił się pomysł, by zebrać od mieszkańców stare fotografie i zorganizować wystawę.
Audio
  • "Zostań rodzinnym archiwistą". Kisielany-Żmichy dały przykład. Relacja Doroty Świerczyńskiej (Jedynka/Sygnały dnia)
Dzieci w strojach łowickich
Dzieci w strojach łowickichFoto: Z. Marcinkowski ze zbiorów Archiwum Państwowego m.st. Warszawy

Początkowo mieszkańcy wsi nie chcieli wziąć w niej udziału. - Nie wiem, z czego to wynikało. Bardzo możliwe, że nie wiadomo było, co stanie się pamiątkami. Ludzie zaufali dopiero, gdy zobaczyli, że zdjęcia zwracamy, że akcja ma ręce i nogi - powiedziała Małgorzaty Trojanek ze stowarzyszenia Kisielany-Żmichy "Zielony gaj”. Wyjaśniła też, że dzięki archiwizacji zdjęcie w formie elektronicznej przetrwa wieki.

Zebrane zdjęcia przedstawiają mieszkańców, ale również to, co działo się poza wsią. Te najstarsze, to np. fotografie carskiego wojska z końca XIX wieku. Są też zdjęcia z czasów obydwu wojen światowych, w tym uczestników tajnych kompletów.

Grzegorz Welik, dyrektor Archiwum Państwowego w Siedlcach podkreśla, że fotografie mają ogromną wartość historyczną, nie tylko dla regionu, ale też Polski. - Jeśli za kilkaset lat ktoś będzie chciał pisać historię naszego kraju, to będzie musiał sięgnąć do dokumentacji, która pochodzi z prywatnych zbiorów. Stąd akcja, by osoby prywatne oddawały dokumenty do Archiwów Państwowych - powiedział Welik.

W sumie zebrano około 1000 starych fotografii. W Archiwum Państwowym w Siedlcach zeskanowano je, poddano obróbce i pokazano na wystawie. 200 z nich znalazło się w specjalnie wydanym katalogu.

Pierwszy  program Polskiego Radia i Archiwa Państwowe zapraszają do udziału w akcji "Zostań rodzinnym archiwistą". W szczególności do zainteresowania się swoimi korzeniami, stworzenia rodzinnego drzewa genealogicznego, a potem przesłania nam najciekawszych historii. Czekamy na opisy pamiątek z przeszłości Państwa rodziny. Zdjęcia i skany dokumentów prosimy  przysyłać na adres internetowy: archiwumrodzinne@polskieradio.pl

Więcej o naszej akcji oraz audycje o archiwach rodzinnych znajdziecie na stronie Zostań rodzinnym archiwistą >>>

tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szukasz przodków? Udaj się wszędzie, nawet do Pradziada

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2013 07:48
- Szuka się bardzo prosto, mając jakąś wiedzę wyjściową na temat własnej rodziny, jakiegoś faktu historycznego, musimy znaleźć jego potwierdzenie w dokumentach. A tam, z reguły, znajdujemy kolejne informacje, które też musimy potwierdzić - podpowiada Magdalena Masłowska z Archiwum Państwowego m. st. Warszawy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z rodzinnych listów powstała książka i monodram

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2013 08:28
Rodzinne archiwum może być inspiracją do napisania książki. Takie archiwum, przekazywane od trzech pokoleń, ma w domu Małgorzata Karolina Piekarska. Na 90 metrach niemal wszędzie można zobaczyć eksponaty muzeum domowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak stworzyć drzewo genealogiczne?

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2013 12:12
- Aby stworzyć drzewo genologiczne musimy zacząć od tego, co wiemy o naszych dziadkach, pradziadkach i docierać do kolejnych informacji o rodzinie. Można też zbadać linie boczne i wtedy to jest zajęcie na całe życie – mówi Magdalena Masłowska z Archiwum Państwowego m.st. Warszawy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uwaga! Poszukujemy starych zdjęć i listów

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2013 14:30
Radiowa Jedynka we współpracy z Archiwami Państwowymi zaprasza do udziału w akcji antenowej. Z pewnością w wielu domach są bardzo interesujące zbiory (pamiątki rodzinne, stare zdjęcia, listy). Wystarczy je opisać, a opis przesłać na adres archiwumrodzinne@polskieradio.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skarby w zakamarkach mieszkań - jak je wycenić?

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2013 08:16
Nawet 10 tysięcy złotych mogą zapłacić Archiwa Państwowe za rodzinne pamiątki. Jedna mała kartka może być cenniejsza niż gruba księga. W ramach akcji "Zostań rodzinnym archiwistą" zachęcamy do zainteresowania się posiadanymi dokumentami i zdjęciami.
rozwiń zwiń