"Zostań rodzinnym archiwistą". Kisielany-Żmichy dały przykład

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2013 10:46
W okresie 20-lecia międzywojennego Kisielany-Żmichy niedaleko Siedlec były znanym letniskiem. Właśnie tam 3 lata temu pojawił się pomysł, by zebrać od mieszkańców stare fotografie i zorganizować wystawę.
Audio
  • "Zostań rodzinnym archiwistą". Kisielany-Żmichy dały przykład. Relacja Doroty Świerczyńskiej (Jedynka/Sygnały dnia)
Dzieci w strojach łowickich
Dzieci w strojach łowickichFoto: Z. Marcinkowski ze zbiorów Archiwum Państwowego m.st. Warszawy

Początkowo mieszkańcy wsi nie chcieli wziąć w niej udziału. - Nie wiem, z czego to wynikało. Bardzo możliwe, że nie wiadomo było, co stanie się pamiątkami. Ludzie zaufali dopiero, gdy zobaczyli, że zdjęcia zwracamy, że akcja ma ręce i nogi - powiedziała Małgorzaty Trojanek ze stowarzyszenia Kisielany-Żmichy "Zielony gaj”. Wyjaśniła też, że dzięki archiwizacji zdjęcie w formie elektronicznej przetrwa wieki.

Zebrane zdjęcia przedstawiają mieszkańców, ale również to, co działo się poza wsią. Te najstarsze, to np. fotografie carskiego wojska z końca XIX wieku. Są też zdjęcia z czasów obydwu wojen światowych, w tym uczestników tajnych kompletów.

Grzegorz Welik, dyrektor Archiwum Państwowego w Siedlcach podkreśla, że fotografie mają ogromną wartość historyczną, nie tylko dla regionu, ale też Polski. - Jeśli za kilkaset lat ktoś będzie chciał pisać historię naszego kraju, to będzie musiał sięgnąć do dokumentacji, która pochodzi z prywatnych zbiorów. Stąd akcja, by osoby prywatne oddawały dokumenty do Archiwów Państwowych - powiedział Welik.

W sumie zebrano około 1000 starych fotografii. W Archiwum Państwowym w Siedlcach zeskanowano je, poddano obróbce i pokazano na wystawie. 200 z nich znalazło się w specjalnie wydanym katalogu.

Pierwszy  program Polskiego Radia i Archiwa Państwowe zapraszają do udziału w akcji "Zostań rodzinnym archiwistą". W szczególności do zainteresowania się swoimi korzeniami, stworzenia rodzinnego drzewa genealogicznego, a potem przesłania nam najciekawszych historii. Czekamy na opisy pamiątek z przeszłości Państwa rodziny. Zdjęcia i skany dokumentów prosimy  przysyłać na adres internetowy: archiwumrodzinne@polskieradio.pl

Więcej o naszej akcji oraz audycje o archiwach rodzinnych znajdziecie na stronie Zostań rodzinnym archiwistą >>>

tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szukasz przodków? Udaj się wszędzie, nawet do Pradziada

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2013 07:48
- Szuka się bardzo prosto, mając jakąś wiedzę wyjściową na temat własnej rodziny, jakiegoś faktu historycznego, musimy znaleźć jego potwierdzenie w dokumentach. A tam, z reguły, znajdujemy kolejne informacje, które też musimy potwierdzić - podpowiada Magdalena Masłowska z Archiwum Państwowego m. st. Warszawy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z rodzinnych listów powstała książka i monodram

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2013 08:28
Rodzinne archiwum może być inspiracją do napisania książki. Takie archiwum, przekazywane od trzech pokoleń, ma w domu Małgorzata Karolina Piekarska. Na 90 metrach niemal wszędzie można zobaczyć eksponaty muzeum domowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak stworzyć drzewo genealogiczne?

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2013 12:12
- Aby stworzyć drzewo genologiczne musimy zacząć od tego, co wiemy o naszych dziadkach, pradziadkach i docierać do kolejnych informacji o rodzinie. Można też zbadać linie boczne i wtedy to jest zajęcie na całe życie – mówi Magdalena Masłowska z Archiwum Państwowego m.st. Warszawy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uwaga! Poszukujemy starych zdjęć i listów

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2013 14:30
Radiowa Jedynka we współpracy z Archiwami Państwowymi zaprasza do udziału w akcji antenowej. Z pewnością w wielu domach są bardzo interesujące zbiory (pamiątki rodzinne, stare zdjęcia, listy). Wystarczy je opisać, a opis przesłać na adres archiwumrodzinne@polskieradio.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skarby w zakamarkach mieszkań - jak je wycenić?

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2013 08:16
Nawet 10 tysięcy złotych mogą zapłacić Archiwa Państwowe za rodzinne pamiątki. Jedna mała kartka może być cenniejsza niż gruba księga. W ramach akcji "Zostań rodzinnym archiwistą" zachęcamy do zainteresowania się posiadanymi dokumentami i zdjęciami.
rozwiń zwiń