Film "Powstanie Warszawskie". Stare kroniki ożywione kolorem i dźwiękiem

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2013 11:52
Powstaje pierwszy na świecie film zmontowany z kronik filmowych. 90-minutowy obraz zatytułowany "Powstanie Warszawskie" jest jedynym fabularnym obrazem w całości stworzonym na podstawie materiałów dokumentalnych.
Audio
  • "Powstanie Warszawskie". Pierwszy w historii dramat wojenny non-fiction - materiał Edyty Poźniak (Sygnały dnia/Jedynka)
Żołnierze Armii Krajowej w czasie Powstania Warszawskiego
Żołnierze Armii Krajowej w czasie Powstania Warszawskiego Foto: Eugeniusz Lokajski/Wikimedia Commons/CC

Prace trwają już od dwóch lat. Niemi bohaterowie kronik przemówili, widzowie zobaczą kolorową Warszawę, a Powstanie Warszawskie będzie można też usłyszeć.

>>> 69. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego z Jedynką

- Ten film będzie miał dwa elementy. Dzięki warstwie dokumentalnej będzie dysponował prawdziwym obrazem. Myśmy niczego nie dodali. Natomiast w obszarze dźwiękowym ten film jest fabułą. Tam gdzie biegłym sądowym nie udało się odcyfrować co bohaterowie mówią albo żeby wytłumaczyć dlaczego bohaterowie coś mówią musieliśmy napisać to co mówią ludzie zza kamery. Bo często kamerzyści rozmawiali z bohaterami, słychać co oni odpowiadali i my musieliśmy wymyślić pytanie, żeby widz zrozumiał na czym polega ten dialog - mówi Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego i współscenarzysta filmu "Powstanie Warszawskie".

>>> Zobacz serwis specjalny o Powstaniu Warszawskim

Film "Powstanie Warszawskie" trafi do kin w przyszłym roku.

Materiał przygotowała Edyta Poźniak.

>>> Posłuchaj archiwalnych nagrań

/

 

pg

Czytaj także

Najważniejsza jest godzina "W"

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2013 09:45
- To jest taki moment, kiedy widać, że wiele miast ma duszę, kiedy wyją syreny i ludzie się zatrzymują - mówi Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. Podkreśla, że to jest coś co wydawało się niemożliwe, aby skłonić ludzi do tego, by w godzinę "W" zatrzymali się.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Edmund Baranowski: gdyby były telefony komórkowe nie byłoby decyzji o godzinie "W"

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2013 11:32
- W Powstaniu Warszawskim były i elementy wielkiej przygody. Ale przede wszystkim był to wielki dramat osobisty wielu z nas, bo ginęli nasi przyjaciele - mówił w Jedynce ppłk Edmund Baranowski, wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bartoszewski: Powstanie Warszawskie zostało upartyjnione

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2013 11:05
W przeddzień rocznicy wybuchu powstania warszawskiego, zastanawiam się, czy po raz pierwszy w życiu od roku 1945, będąc w Warszawie, zdrowy, nie zrezygnować z pójścia pod pomnik Gloria Victis, mówi "Gazecie Wyborczej" Władysław Bartoszewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obchody rocznicy Powstania Warszawskiego. Komentatorzy: więcej popkultury

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2013 11:30
Zryw powstańczy z 1944 roku powinien być bardziej doceniony w kulturze – zgodzili się goszczący w studiu radiowej Trójki publicyści Michał Szułdrzyński ("Rzeczpospolita") i Paweł Wroński ("Gazeta Wyborcza").
rozwiń zwiń