Na Zawiszy Czarnym niewidomi też widzą, tylko inaczej

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2013 10:25
Każdy niewidomy może "Zobaczyć Morze"! Kolejna edycja projektu realizowanego na jachcie Zawisza Czarny pozwala na poznanie każdym zmysłem uroków głębokiej wody.
Audio
  • Na Zawiszy Czarnym niewidomy też widzi, tylko inaczej (Sygnały dnia/Jedynka)
Na Zawiszy Czarnym niewidomi też widzą, tylko inaczej
Foto: facebook.com/zobaczycmorze

Kapitan Zawiszy Czarnego Janusz Zbierajewski wspomina, że akcja zaczęła się nietypowo. Roman Roczeń, niewidomy gitarzysta i piosenkarz, śpiewał o morzu, ale nigdy po morzu nie pływał, choć wiele razy różne osoby mu to obiecywały. Wreszcie popłynął na rejs Zawisza, potem na drugi i kolejne. To on wpadł na pomysł, żeby niewidomi też mogli żeglować. Zaczęli się zastanawiać ilu niewidomych można zabrać w rejs. - I wyszło mi, że pół na pół - mówi kapitan w radiowej Jedynce. A to dlatego, żeby niewidomi też zaangażowali się w żeglowanie, a nie byli jedynie pasażerami, za których całą pracę odrobią sprawni fizycznie żeglarze. I to był strzał w przysłowiową dziesiątkę.
- Jedyne czego niewidomy nie może zrobić, to pełnić służby na oku, czyli wypatrywać, czy coś nie płynie po kolizyjnym kursie - wyjaśnia kapitan w "Sygnałach dnia". Wszystko inne może robić, od ciągnięcia lin po sterowanie. Elektronicy skonstruowali gadający kompas, który podaje głosowo wychylenie steru i kurs. Niewidomy wkłada słuchawkę do ucha i prowadzi jacht.
Nazwa "Zobaczyć Morze" miała być prztyczkiem w nos dla wszystkich widzących, którzy myślą, że tylko oni widzą. - Niewidomy też widzi, tylko inaczej - wyjaśnia kapitan Zbierajewski.  
W rejs wypływa 16 widzących i 16 niewidzących osób. To już ósma edycja projektu "Zobaczyć Morze". Pierwsza grupa niewidomych wraz z pełnosprawnymi osobami na dziesięć dni wypłynie w środę z rana w rejs ze Szczecina do Świnoujścia, potem do Skagen w Danii, Savag w Norwegii i zakończy wyprawę w Bergen. Załoga będzie wymieniana trzy razy. Jedyny warunek to, jak mówi kapitan "wyjść z domu i zgłosić się".

Radiowa Jedynka sprawuje patronat nad akcją "Zobaczyć Morze".

Przygotowała Karolina Jaskólska.

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!

(ag)

Czytaj także

"Zobaczyć morze". Patrzeć nie tylko wzrokiem

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2013 14:09
"Zobaczyć morze", to nietypowy projekt. Pełnomorski rejs na historycznym żaglowcu "Zawisza Czarny", gdzie połowa załogi to osoby niewidome, lub niedowidzące.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Glamping, lawendynki i sery - Lato z Radiem na urlopie dla leniwych

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2013 15:46
Co powstanie z połączenia ekologii, luksusowego wypoczynku i kempingu? Glamping! Jeśli jednak macie ochotę na bardziej aktywny odpoczynek - proponujemy podróż szlakiem win i serów. I to wszystko w Polsce.
rozwiń zwiń