Pijmy wodę z kranu. Zdrowo, taniej i ekologicznie

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2013 10:19
Kranówki boi się około 60 procent Polaków. Niesłusznie. Woda w kranach często niczym nie różni się od źródlanej wody z butelki.
Audio
  • Czy możesz pić wodę z kranu? Posłuchaj w materiale Katarzyny Pilarskiej (Sygnały dnia/ Jedynka).
Pijmy wodę z kranu. Zdrowo, taniej i ekologicznie
Foto: Glow Images/East News

– Bardzo często zdarza się, że do butelek trafia woda z tego samego ujęcia, które dostarcza wodę do sieci wodociągowych. Jest to nic innego jak woda, która nazywana jest przez producentów wody butelkowanej "źródlaną" – wyjaśnia Joanna Narożniak, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie.
Wciąż silne jest w nas stereotypowe myślenie, że wody z kranu się nie pije. Tymczasem Roman Bugaj, rzecznik Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, zapewnia, że woda w warszawskich kranach jest najwyższej, światowej jakości. Można ją pić bez przegotowania pod warunkiem, że dom jest wyposażony w rury dobrej jakości.
Wodę z kranu od dawna pije się w wielu krajach europejskich.
W Czechach w wielu restauracjach pojawiły się informacje – "tu pijemy wodę z kranu", a w Polsce, Szymon Boniecki zainicjował ruch społeczny "Piję wodę z kranu".
Pijąc wodę z kranu nie tylko oszczędzamy pieniądze, ale również dbamy o środowisko, nie zaśmiecając go niepotrzebnymi odpadami.

jl

Zobacz więcej na temat: ekologia woda

Czytaj także

Woda darem życia, oszczędzaj ją!

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2013 11:46
Choć po ostatnich burzach i ulewach, które spowodowały wiele szkód i podtopień, zakrawa to na kiepski żart, ale w Polsce mamy za mało wody. Są regiony, w których jej brakuje. Dlatego tak ważne jest oszczędzanie wody.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Praca w upał? Pij dużo wody

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2013 08:15
W takie dni, gdy żar leje się z nieba, każdy szuka cienia lub klimatyzowanych pomieszczeń. O takie ciężko jednak np. na placu budowy.
rozwiń zwiń