PJN chce jazdy bez pasów bezpieczeństwa. "Większej głupoty nie słyszałem"

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2013 08:10
Pomysł żeby znieść obowiązek jazdy w pasach bezpieczeństwa, z wyjątkiem pasażerów do 18. roku życia, w imieniu PJN ogłosił europoseł Marek Migalski. - Żałuję, że ktoś rozpoczyna kampanię wyborczą w taki sposób - mówił w Jedynce Tomasz Kacprzak z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Łodzi.
Audio
  • Tomasz Kacprzak o pomysłach zmiany Kodeksu drogowego i egzaminach teoretycznych na prawo jazdy (Sygnały dnia/Jedynka)
Zapinajmy pasy bezpieczeństwa
Zapinajmy pasy bezpieczeństwaFoto: torpol.eu

- Większej głupoty nie słyszałem. Mówienie, żeby znieść obowiązek jazdy w pasach bezpieczeństwa w sytuacji kiedy we wszystkich nowych samochodach wprowadzanych dziś na rynek jest instalowana poduszka powietrzna, to w pewnym sensie zachęta do tego, żeby pasażerowie mieli wypadki samochodowe. Przecież kiedy poduszka powietrzna już się otworzy, a pasażer bądź kierowca nie mają pasów, skutki najczęściej są tragiczne - przekonywał w "Sygnałach dnia" Tomasz Kacprzak, wicedyrektor WORD w Łodzi.

Kolejna z propozycji przedstawionych przez Marka Migalskiego dotyczy zniesienia na wzór amerykański konieczności odbywania kursu przed egzaminem na prawo jazdy. - Ja nie widzę potrzeby odbywania kursu jako takiego. Ważne, żeby potrafić dobrze jeździć samochodem. Pytanie kto nas tego nauczy? Czy będzie to ojciec, matka, czy może sąsiad? Natomiast, mówiąc już całkiem poważnie, dobrze jest tak jak dziś, że mamy fachowców, którzy uczą nas jeździć samochodem. Egzamin trzeba zdać, a nie jest on łatwy, a poza tym w trakcie kursu jeździmy po ulicach, po których chodzą piesi. Nie chciałbym, żeby sąsiad uczył sąsiada jeździć samochodem i jeszcze na dodatek ten uczący miał niespecjalną znajomość przepisów ruchu drogowego - tłumaczył gość Jedynki.

Rozmawiał Krzysztof Grzesiowski.

pg

Czytaj także

Katowice: mandat za patrzenie na piękne kobiety? [wideo]

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2013 15:28
Z badania przeprowadzonego przez katowicką policję wynika, że 80 proc. kierowców nie zwraca uwagi na znaki drogowe, gdy muszą one konkurować przy drodze z czymś atrakcyjnym dla oka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nocny spacer bez odblasku? Możesz dostać 3 tys. zł kary

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2013 13:55
W czwartek wieczorem Sejm uchwalił nowelizację ustawy Prawo o ruchu drogowym. Nowe przepisy zakładają, że każdy idąc poboczem w terenie niezabudowanym będzie musiał mieć przy sobie element odblaskowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Projekt PJN: znieść ograniczenie prędkości i nakaz zapinania pasów

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2013 19:53
Na autostradach nie powinno być ograniczenia prędkości, a na innych drogach limity powinny zostać podwyższone - uważają działacze PJN.
rozwiń zwiń