Wiceminister MSZ: brak informacji o Polakach poszkodowanych w Egipcie

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2013 08:34
- Nie mamy informacji, żeby ktokolwiek z Polaków ucierpiał. Musimy przy tym pamiętać, że niektórzy nasi obywatele mieszkają na stałe w Kairze czy Aleksandrii i w związku z tym są o wiele bardziej narażeni na ataki - mówił w Jedynce Bogusław Winid, wiceminister spraw zagranicznych.
Audio
  • Bogusław Winid o sytuacji w Egipcie (Sygnały dnia/Jedynka)
Egipska armia na ulicach Kairu
Egipska armia na ulicach KairuFoto: PAP/EPA/KHALED ELFIQI

W starciach sił bezpieczeństwa ze zwolennikami prezydenta Mursiego zginęło w Egipcie już 638 osób. Protestujący twierdzą jednak, że oficjalne dane są zaniżone i prawdziwa liczba ofiar to 3 tysiące osób.

- Mamy nadzieję, że ta tragiczna liczba ofiar spowoduje pewne otrzeźwienie obu stron i znajdą oni sposób, żeby wrócić do dialogu i znaleźć sytuację, która pozwoli wyjść z tego tragicznego splotu wydarzeń - stwierdził w "Sygnałach dnia" Bogusław Winid.

Wielu Polaków jest teraz na wakacjach w Egipcie albo dopiero szykuje się do wyjazdu do tego kraju. - Apelujemy do wszystkich naszych obywateli wyjeżdżających do Egiptu, aby zdecydowanie nie opuszczali kurortów, nie jeździli do zabytków kultury i historii egipskiej oraz przede wszystkim unikali wielkich miast, bo tam są największe zarzewia konfliktu. Natomiast władze egipskie zapewniają nas, że sytuacja w kurortach jest pod kontrolą, a my sami nie mamy żadnych sygnałów, żeby działo się tam coś złego - tłumaczył wiceminister spraw zagranicznych.

MSZ wciąż nie ma informacji o losach Marcina Sudera, polskiego fotoreportera porwanego 23 lipca na północnym zachodzie Syrii. - Analizujemy wszystkie dostępne informacje, staramy się pozyskać jakieś informacje dotyczące porywaczy i miejsca, w którym jest przetrzymywany nasz fotoreporter. Jest to bardzo żmudna i czasochłonna praca. Doświadczenie mówi, że sprawy takie mogą trwać od kilku dni do kilku czy nawet kilkunastu miesięcy. Niestety, ze względu na pogróżki musieliśmy zawiesić działalność polskiej ambasady w Damaszku i nasza obecność w regionie jest dosyć ograniczona - przyznał Bogusław Winid.

>>>Zapis całej rozmowy

Rozmawiał Przemysław Szubartowicz.

''

pg

Zobacz więcej na temat: Egipt Marcin Suder protest
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Turyści z Polski utknęli w Egipcie. "Wrócą do wtorku"

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2013 18:13
Jak poinformował prezes Alfa Star Krzysztof Strzylak, klienci biura podróży są bezpieczni i pod opieką pracowników firmy czekają na możliwość powrotu do domu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Siły bezpieczeństwa Egiptu: będziemy strzelać

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2013 20:45
Egipski rząd jest zdecydowany przeciwstawić się "aktom terroru", dokonywanym przez członków Bractwa Muzułmańskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzień gniewu w Egipcie. Demonstranci znów wyjdą na ulice

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2013 07:36
Według danych Ministerstwa Zdrowia w całym kraju zginęło 638 osób. Bractwo Muzułmańskie określa piątek jako dzień gniewu i nawołuje do protestów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojna religijna w Egipcie. Muzułmanie podpalają kościoły

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2013 07:24
W czasie wczorajszych walk w Egipcie zniszczono 22 kościoły, w tym 7 katolickich. Podpalono też chrześcijańskie szkoły i zdewastowano franciszkański klasztor oraz szpital.
rozwiń zwiń