Agnieszki Kręglickiej pomysł na grilla: ziemniaki i buraki

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2013 09:36
- Wchodzimy w ten moment roku, kiedy na targach warzywnych jest najwspanialej. I wszystkie warzywa tam dostępne praktycznie możemy grillować – mówiła w Jedynce Agnieszka Kręglicka, restauratorka i krytyk kulinarny.
Audio
  • Agnieszka Kręglicka zdradza najlepsze pomysły na grilla (Sygnały dnia/ Jedynka)
Agnieszka Kręglicka w studiu Jedynki
Agnieszka Kręglicka w studiu Jedynki Foto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

W grillowaniu i kuchni w ogóle najgorsze zdaniem gościa Jedynki są nuda i rutyna. – Kiedy musimy, to nam się nie chce, ale robimy to z wyboru, gotowanie może się stać twórcze i relaksujące. Możemy gotować razem, to też świetny sposób na budowanie relacji – powiedziała Agnieszka Kręglicka.

Zdaniem restauratorki, jeśli chodzi o grillowanie, to jest ono o wiele ciekawsze, kiedy odłożymy mięso na bok. - Teraz wchodzimy w ten moment roku, kiedy na targach warzywnych jest najwspanialej. I praktycznie wszystkie warzywa tam dostępne możemy grillować. Bakłażany, cukinie, pory, czy młode ziemniaki, które są kapitalne, jeżeli je wcześniej podgotujemy, podobnie jak młode buraki. Włosi grillują nawet niektóre sałaty – opowiadała.

Polacy, po zachwycie kuchniami świata, powoli wracają do swoich składników. - Chociaż ciągle na naszych ulicach dominuje sushi czy kebab i hamburgery, myślę że jesteśmy w pewnym procesie zmiany. I chciałabym, żebyśmy umieli się cieszyć tym co jest nasze. Może pojawią się kiedyś bary z kaszami i zrazami – dodała Agnieszka Kręglicka.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, w której m.in. znajdą Państwo przepis na to, jak grillować rybę w liściach winogron. Z Agnieszką Kręglicką rozmawiał Krzysztof Grzesiowski. (ei)

Czytaj także

Blogi kulinarne. Czy wyprą książki kucharskie?

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2013 15:16
Blogi kulinarne zdominowały polską blogosferę. Szukając przepisów kulinarnych chętniej na nie wchodzimy niż na blogi poświęcone np. modzie, polityce, czy podróżom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef kuchni: mężczyźni gotują impulsywnie, kobiety są bardziej dokładne

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2013 19:05
Czy płeć ma wpływ na podejście do gotowania i kto tak naprawdę rządzi dziś w kuchni - odpowiada szef kuchni i pasjonat gotowania Tomasz Woźniak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Carving - bo człowiek je oczami...

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2013 11:00
Żyjemy w czasach, w których równie ważny co smak jest także wygląd potraw. Nic więc dziwnego, że szefowie kuchni i restauratorzy prześcigają się w pomysłach, które mają oczarować klientów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Idziemy na Targ... Śniadaniowy!

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2013 13:20
Sobotni "Hyde Par" zagości na Targu Śniadaniowym. Cykliczne wydarzenie łączy elementy targu, na którym producenci żywności mogą sprzedawać swoje ciasta, przetwory, ekologiczne mięso, warzywa, napoje, a jednocześnie jest miejscem promującym ideę slow foodu.
rozwiń zwiń