Grzegorz Kołodko: propozycje rządu ws. budżetu są rozsądne

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2013 09:13
Gość "Sygnałów dnia" prof. Grzegorz Kołodko przyznał, że problemy budżetowe w dużej mierze wynikają z błędów popełnionych przez rząd.
Audio
  • Grzegorz Kołodko: propozycje rządu ws. budżetu są rozsądne (Jedynka/Sygnały dnia)
Grzegorz Kołodko
Grzegorz KołodkoFoto: W. Kusiński/PR

We wtorek rząd ma się zająć projektem nowelizacji ustawy budżetowej na rok 2013. W sumie brakuje około 24 mld złotych. Ubytek ma być pokryty z oszczędności i przez zwiększenie deficytu.

Kołodko podkreślił, że rząd zasługuje na krytyczne uwagi, bo doprowadził do tej sytuacji, natomiast to co proponuje w obecnej sytuacji jest w miarę rozsądne. - Jak doszło do tego, że bez niespodziewanego kataklizmu raptem zabrakło ponad 20 miliardów złotych? Czy to był błąd prognozy, czy polityki? Moim zdaniem jedno i drugie - powiedział Kołodko.

Jak wyjaśnił błąd prognozy polegał na tym, że zbyt optymistycznie były "przepchniętę"  przez rząd założenia dotyczące skali wzrostu gospodarczego i ściągalności podatków. Jego zdaniem minister finansów Jacek Rostowski już w na początku roku wiedział, że budżet będzie rewidowany. - Krótko mówiąc zamanipulował Sejmem, opinią publiczną i Komisją Europejską - podkreślił Kołodko.

Kołodko zwrócił też uwagę, że propozycję rządu rozkładają się na zmniejszenie wydatków na obronę narodową oraz na zwiększenie deficytu i przyrost długu publicznego. - Uważam, że jeśli chodzi o cięcia tych wydatków, to jest to dobre rozwiązanie. W ciężkich czasach Polska jest chyba jedynym krajem NATO, gdzie miały być zwiększone wydatki na obronę narodową.  Moim zdaniem żadne zagrożenie z zewnątrz nam nie grozi. Dobrze, że zmniejsza się wydatki w tej grupie, a nie np. na transfery socjalne - powiedział Kołodko.

Z Grzegorzem Kołodko rozmawiał Krzysztof Grzesiowski

tj

>>>Zapis całej rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rostowski: przy konstruowaniu budżetu na 2014 wyciągniemy wnioski

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2013 12:06
Ministerstwo finansów planuje być ostrożniejsze w czasie prac nad budżetem na 2014 r.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ministrowie wydali 21 mln zł na nagrody. Opozycja oburzona, rząd nie widzi problemu

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2013 14:51
Opozycja krytykuje rząd za miliony na nagrody dla urzędników. Przedstawiciele koalicji podkreślają, że kwota 21 mln złotych wynika z przepisów prawa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PO o ministerialnych nagrodach: nieprzyznanie ich byłoby złamaniem prawa

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2013 15:10
Małgorzata Kidawa-Błońska, wiceprzewodnicząca klubu PO tłumaczy, że nagrody przyznane w ministerstwach zostały wypłacone zgodnie z prawem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

MSZ przyznał swoim urzędnikom 9 mln zł nagród. "To nieduża kwota"

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2013 15:32
Rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Marcin Bosacki broni nagród przyznanych urzędnikom. Każdy z nich otrzymał średnio 330 zł brutto miesięcznie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polityk SLD: minister "krętacz" Rostowski największym problemem finansów

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2013 21:02
- Jeżeli minister Jacek Rostowski kilka miesięcy temu wiedział, że będzie musiał nowelizować budżet, to po prostu kłamał - powiedział w Debacie dnia Jedynki Krzysztof Gawkowski z SLD.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kozłowska-Rajewicz: pensje w budżetówce są niskie, dlatego przyznawane są nagrody

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2013 09:06
Jeśli pracownicy administracji państwowej nie będą otrzymywać wystarczająco wysokich pensji lub cyklicznych nagród, to nie będzie komu wykonywać tej odpowiedzialnej pracy - uważa Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, pełnomocnik rządu ds. równego traktowania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Senat poparł zawieszenie progu ostrożnościowego. Deficyt może zostać zwiększony

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2013 11:54
Rząd może znowelizować tegoroczny budżet i zwiększyć deficyt. Senat poparł nowelizację ustawy o finansach publicznych, która zawiesza tzw. pierwszy próg ostrożnościowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rząd może podnieść deficyt - prezydent podpisał ustawę

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2013 13:30
Nowela ustawy o finansach publicznych pozwala na zwiększenie deficytu. Rząd chce zwiększyć go z 35,6 mld zł do ponad 51 mld zł. Kancelaria prezydenta zauważa, że zmiany nie idą w dobrym kierunku, ale według rządu są nieuniknione.
rozwiń zwiń