Zostań archiwistą. Nawet stare rachunki są ważne

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2013 09:41
Kapsułę czasu zakopaną niedaleko Teatru Polskiego w Szczecinie odkryli kilka dni temu robotnicy remontujący jeden z budynków. W metalowej tubie znaleziono dokumenty oraz pieniądze ukryte prawdopodobnie pod koniec XIX wieku.
Audio
  • "Zostań rodzinnym archiwistą". Nawet stare rachunki są ważne (Jedynka/Sygnały dnia)
Przedwojenne druki ulotne
Przedwojenne druki ulotneFoto: Archiwum Państwowe m.st. Warszawy

Zostały specjalnie schowane, ale jak przyznaje Tadeusz Krawczak, dyrektor Archiwum Akt Nowych w Warszawie, jest wiele przypadków, gdy ludzie niszczą pamiątki po swoich krewnych. - Ludzie wykształceni, po wyższych studiach, po swoim krewnym, który był zarządzającym diecezją w czasie okupacji, porwali dokumenty. Na szczęście nie mieli zapałek, żeby je spalić. Czekali na otwarcie kiosku. Przyszedł ich dalszy krewny. Złożył te dokumenty m.in. korespondencję z Ojcem Świętym Piusem XII. Jak puzzle odtworzył to, co miało ulec zniszczeniu - powiedział Krawczak.

Wiele cennych dokumentów można też znaleźć na śmietniku. - Ze śmieci wyjęto oryginalny, pięknie oprawiony w skórę i metal album rodzinny nestora polskiej grupy socjalistów niepodległościowych Bolesława Limanowskiego. Są tam zdjęcia z okresu żałoby narodowej lat 60. XIX wieku. Każde z nich jest opisane - dodał Krawczak.

Jego zdaniem szacunku do historii powinniśmy uczyć się już w szkole podstawowej. – Jeśli młodzieniec połknie bakcyla i coś takiego zacznie cenić, to on na ogół będzie to cenił przez całe życie. Podobnie jak kontakt z książką. Tu jest wielkie pole do popisu dla ludzi, którzy prowadzą przedmioty humanistyczne - powiedział dyrektor Archiwum Akt Nowych w Warszawie.

/

Warto docenić stare dokumenty, bo często są one jedynym źródłem historycznym. - Gdy nie mamy źródeł, to nie możemy ustalić prawdy.  Wtedy historia jako nauka kuleje - wyjaśnia archiwista Zbigniew Król. Poza tym nawet nasze stare rachunki za pralkę i gaz mogą być przedmiotem badań naukowych za 100 lat. - Czego byśmy nie wiedzieli o średniowieczu, gdyby nie zapisywano w księgach rachunkowych, co ile kosztowało. Coś, co wydawało się błahe wtedy, dzisiaj może dać ogromną wiedzą o życiu gospodarczym - dodaje Król.

Dlatego ważne jest abyśmy nabrali szacunku dla starych dokumentów i niezależnie od znaleziska oraz stopnia pokrewieństwa z ich właścicielami powiadomili najbliższe Archiwum Państwowe.

Radiowa Jedynka i Archiwa Państwowe zapraszają do udziału w akcji "Zostań rodzinnym archiwistą". Zapraszamy do zainteresowania się swoimi korzeniami, stworzenia rodzinnego drzewa genealogicznego, a potem przesłania nam najciekawszych historii.
Czekamy na opisy pamiątek z przeszłości Państwa rodziny, zdjęcia i skany dokumentów, prosimy je przysyłać na adres internetowy: archiwumrodzinne@polskieradio.pl.

Więcej o naszej akcji oraz audycje o archiwach rodzinnych znajdziecie na stronie Zostań rodzinnym archiwistą >>>

tj

Czytaj także

Nie zaczynajmy porządków od wyrzucania starych papierów

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2013 10:41
Zostań rodzinnym archiwistą - to hasło akcji antenowej, którą radiowa Jedynka organizuje we współpracy z Archiwami Państwowymi. Zapraszamy do zainteresowania się swoimi korzeniami, stworzenia rodzinnego drzewa genealogicznego, a potem przesłania nam najciekawszych informacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szukasz przodków? Udaj się wszędzie, nawet do Pradziada

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2013 07:48
- Szuka się bardzo prosto, mając jakąś wiedzę wyjściową na temat własnej rodziny, jakiegoś faktu historycznego, musimy znaleźć jego potwierdzenie w dokumentach. A tam, z reguły, znajdujemy kolejne informacje, które też musimy potwierdzić - podpowiada Magdalena Masłowska z Archiwum Państwowego m. st. Warszawy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z rodzinnych listów powstała książka i monodram

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2013 08:28
Rodzinne archiwum może być inspiracją do napisania książki. Takie archiwum, przekazywane od trzech pokoleń, ma w domu Małgorzata Karolina Piekarska. Na 90 metrach niemal wszędzie można zobaczyć eksponaty muzeum domowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Archiwa niczym skarby - bez rękawiczek nie podchodź

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2013 09:00
Listy pradziadka, świadectwa szkolne, stare zdjęcia - niezależnie czy dostałeś je w spadku, czy znalazłeś na strychu - o takie znaleziska warto zadbać.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak stworzyć drzewo genealogiczne?

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2013 12:12
- Aby stworzyć drzewo genologiczne musimy zacząć od tego, co wiemy o naszych dziadkach, pradziadkach i docierać do kolejnych informacji o rodzinie. Można też zbadać linie boczne i wtedy to jest zajęcie na całe życie – mówi Magdalena Masłowska z Archiwum Państwowego m.st. Warszawy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skarby w zakamarkach mieszkań - jak je wycenić?

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2013 08:16
Nawet 10 tysięcy złotych mogą zapłacić Archiwa Państwowe za rodzinne pamiątki. Jedna mała kartka może być cenniejsza niż gruba księga. W ramach akcji "Zostań rodzinnym archiwistą" zachęcamy do zainteresowania się posiadanymi dokumentami i zdjęciami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zostań rodzinnym archiwistą". Kisielany-Żmichy dały przykład

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2013 10:46
W okresie 20-lecia międzywojennego Kisielany-Żmichy niedaleko Siedlec były znanym letniskiem. Właśnie tam 3 lata temu pojawił się pomysł, by zebrać od mieszkańców stare fotografie i zorganizować wystawę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zostań rodzinnym archiwistą". O domowe fotografie trzeba zadbać

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2013 09:32
W domowych archiwach przechowujemy stare, często jeszcze z początku XX wieku fotografie. W radiowej Jedynce radzimy jak zadbać, żeby zachowały się jak najdłużej i nie wyblakły.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zostań rodzinnym archiwistą i podtrzymuj tradycję

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2013 14:18
Ponad 40 listów napisanych przez pradziadka do prababci ma w swoim domu Małgorzata Karolina Piekarska. Jest to niezwykle cenna pamiątka, bo obrazuje ich wielką miłość, a także czasy, w których żyli.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak zadbać o stare dokumenty?

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2013 11:29
Jedynka i Archiwa Państwowe zapraszają do udziału w antenowej akcji "Zostań rodzinnym archiwistą". Zapraszamy do zainteresowania się swoimi korzeniami, stworzenia rodzinnego drzewa genealogicznego, a potem przesłania nam najciekawszych historii. Ale najpierw podpowiadamy, jak postępować ze starymi dokumentami.
rozwiń zwiń