Jak niewidomi widzą morze. "To daje nam siłę"

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2013 12:02
Ten żaglowiec wyrusza z Antwerpii i przez Morze Północne płynie do Gdyni. Na jego pokładzie jest załoga, która chce "Zobaczyć morze”. To załoga niewidomych.
Audio
  • Co na morzu widzą niewidomi, w materiale Patryka Michalskiego (Jedynka/ Sygnały dnia).
Jak niewidomi widzą morze. To daje nam siłę
Foto: Glow Images/East News

- Traktujemy te załogi, jak normalnych żeglarzy. Z jedną różnicą. Oni nie widzą - mówi Maciej Sodkiewicz, kapitan statku Zawisza Czarny.
Nie widzą, ale biorą pełny, czynny udział w życiu żaglowca - prowadzą wachty nawigacyjne, stawiają żagle, obsługują cumy, wykonują wszystkie prace na statku. - Specjalnie dla nich zainstalowano urządzenie, które na słuchawki podaje bieżący kurs i wychylenie płetwy sterowej. Taki żeglarz słyszy to, co widzący by zobaczył – tłumaczy kapitan.
Załogi są mieszane. Wśród niewidomych, w rejsach "Zobaczyć morze" biorą udział również widzący. Tym razem okazało się, że widząca część załogi jest mniej doświadczona od widzącej. - Usłyszałem jak jeden z uczestników, mówił do zaniepokojonego kolegi: "Nie martw się. Wszystko ci pokażemy" - opowiada Maciej Sotkiewicz i dodaje, że po ośmiu rejsach może śmiało powiedzieć, że niewidomi są lepszymi sternikami niż widzący.
Natomiast jeden z uczestników opowiada, że statek poznaje się powoli, ale jak już raz się pozna, to ta wiedza zostaje w człowieku na długo.

Taki rejs uświadamia,  że niewidomy też może zobaczyć morze. - Doświadczenie z rejsu daje nam poczucie, że można stawić czoła przeciwnościom, które nas spotykają w codziennym życiu. Wszytko zależy od nas i jest w nas. To uzmysławia, że jest w nas siła - opowiada uczestnik rejsu "Zobaczyc morze".

W Gdyni żaglowiec Zawisza Czarny spodziewany jest 4 września. Patronat nad ósmym rejsem "Zobaczyć morze" organizowanym przez fundację Gniazdo Piratów objęła Radiowa Jedynka. A z kapitanem statku i jednym z uczestników rejsu rozmawiał Patryk Michalski.

jl

Zobacz więcej na temat: patronat Zawisza_Czarny

Czytaj także

"Zobaczyć morze". Patrzeć nie tylko wzrokiem

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2013 14:09
"Zobaczyć morze", to nietypowy projekt. Pełnomorski rejs na historycznym żaglowcu "Zawisza Czarny", gdzie połowa załogi to osoby niewidome, lub niedowidzące.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na Zawiszy Czarnym niewidomi też widzą, tylko inaczej

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2013 10:25
Każdy niewidomy może "Zobaczyć Morze"! Kolejna edycja projektu realizowanego na jachcie Zawisza Czarny pozwala na poznanie każdym zmysłem uroków głębokiej wody.
rozwiń zwiń