"Rózia" z Koniakowa - największa koronka świata

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2013 13:02
Ma 5 metrów średnicy, waży 5 kg i zużyto na nią 50 km nici. Tak w liczbach prezentuje się "Rózia", czyli koronkowa serweta wykonana przez pięć mieszkanek Koniakowa w Beskidzie Śląskim.
Audio
  • Największa koronka świata (Sygnały dnia/Jedynka)
Marta Haratek (2L), Urszula Rybka (2P), Renata Krasowska (L), Danuta Krasowska (C) i Mariola Legierska (P) oraz ich wspólne dzieło, rekordowo duża koronka Rózia
Marta Haratek (2L), Urszula Rybka (2P), Renata Krasowska (L), Danuta Krasowska (C) i Mariola Legierska (P) oraz ich wspólne dzieło, rekordowo duża koronka "Rózia"Foto: PAP/Andrzej Grygiel

Do tej pory największa na świecie koronka była ozdobą muzeum w Indiach. Mierzyła 3 metry średnicy i też powstała w Koniakowie. W sierpniu straciła ten tytuł na rzecz "Rózi". Wielką koronkową serwetę można podziwiać w Gminnym Ośrodku Kultury w Istebnej. Wcześniej była przechowywana w sali gimnastycznej szkoły w Koniakowie, gdzie jednak nie było odpowiednich warunków do ekspozycji.

- Odwiedził nas turysta architekt. Pytał ile osób projektowało tą koronkę, bo on gdyby się tego chwycił, to zajęłoby mu dwa lata, żeby zaprojektować to w symetrii koła. Tymczasem pięć pań z Koniakowa zrobiło to w przeciągu niecałych pięciu miesięcy. Nie chciał w to uwierzyć - mówi Elżbieta Legierska-Niewiadomska, dyrektor Gminny Ośrodka Kultury w Istebnej.

We wrześniu gigantyczna koronkowa serweta z Koniakowa ma być prezentowana na międzynarodowych targach koronki w Chorwacji.

Materiał Andrzeja Ochodka.

pg

Zobacz więcej na temat: SZTUKA

Czytaj także

Oni tworzą tylko z powietrza

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2013 09:50
Tematem przewodnim III Międzynarodowego Festiwal Sztuki Efemerycznej jest... powietrze. - Chodzi o znaczenie dosłowne, ale i metaforyczne: siła, kosmos, nośnik dźwięku - mówiła w Dwójce Małgorzata Sady, kuratorka festiwalu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gliniane dzieła sztuki z Janowa Lubelskiego

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2013 15:20
Jak zostać garncarzem? Odpowiedzi na to pytanie szukajcie w okolicach Janowa Lubelskiego oraz w niedzielnym "Co Was Kręci".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wycinanki w Kociołku

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2013 12:19
– Warsztaty "Kociołek sztuki” trwają pięć dni i podczas dwugodzinnych zajęć będziemy razem z dziećmi artystycznie eksperymentować – mówiła w "Poranku Dwójki” Joanna Sójka-Tomczyk z działu edukacji Muzeum Etnograficznego w Toruniu.
rozwiń zwiń