Lech Wałęsa będzie gwiazdą w Wenecji

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2013 08:51
Dziś rozpoczyna się 70. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji. Właśnie tam 5 września odbędzie się światowa premiera filmu Andrzeja Wajdy "Wałęsa. Człowiek z nadziei".
Audio
  • Rozpoczyna się 70. Festiwal Filmowy w Wenecji (Sygnały dnia/Jedynka)
Odtwórcy głównych ról w filmie Andrzeja Wajdy Wałęsa. Człowiek z nadziei Agnieszka Grochowska i Robert Więckiewicz
Odtwórcy głównych ról w filmie Andrzeja Wajdy "Wałęsa. Człowiek z nadziei" Agnieszka Grochowska i Robert WięckiewiczFoto: PAP/Stach Leszczyński

87-letni reżyser zostanie uhonorowany Nagrodą Specjalną dla twórców uznanych za "legendy światowego kina". Pokaz filmu odbędzie się poza festiwalowym konkursem. Będą obecni odtwórcy głównych ról: Robert Więckiewicz i Agnieszka Grochowska oraz oczywiście Andrzej Wajda. Zagraniczni dziennikarze już dopytują się o ten film. W ciemno, jeszcze przed premierą, został kupiony przez wielu dystrybutorów. Działa magia dwóch nazwisk: Wałęsy i Wajdy. Zdaniem krytyka Janusza Wróblewskiego film się obroni.

Posłuchaj rozmowy z Andrzejem Wajdą >>>
Organizatorzy festiwalu mają nadzieję na przyjazd Lecha Wałęsy, który - jak podkreśla włoska prasa - byłby wręcz jedną z największych "gwiazd" jego tegorocznej, jubileuszowej edycji.

W głównym konkursie o nagrodę Złotego Lwa udział weźmie 21 filmów z całego globu. Na czerwonym dywanie pokażą się  między innymi: George Clooney, Sandra Bullock, Mia Wasikowska i Judi Dench. Do konkursu nie zakwalifikował się żaden z polskich filmów.

Przygotowała Ewa Syta.

(ag)

Czytaj także

Wałęsa obejrzał film Wajdy. "Ja takim bufonem nie byłem"

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2013 17:30
Film, który nakręcił o byłym prezydencie Andrzej Wajda Lechowi Wałęsie generalnie się podobał. Choć nie bardzo przypadł mu do gustu... odtwórca roli głównej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jarosław Wałęsa: film Wajdy uczłowiecza mojego ojca

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2013 14:18
Europoseł Jarosław Wałęsa podkreślił w rozmowie z Radiem Gdańsk, że był przeciwny powstaniu filmu Andrzeja Wajdy, ale ostatecznie mu się podobał. Zadowolony jest w jaki sposób pokazano w nim Lecha Wałęsę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Wajda: Roman Polański od początku wyrastał ponad nasze kino

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2013 22:32
- Bardzo często te scenariusze nie są tak oryginalne jak filmy, które potem oglądamy. Czyli niezależnie jaki materiał dostaje Polański, to rezultat jest bez porównania silniejszy, wyrazistszy, bardziej filmowy - mówił w Jedynce Andrzej Wajda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Animowane wideo promuje film „Wałęsa. Człowiek z nadziei"

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2013 08:30
Teledysk "Tribute to Solidarity" jest efektem współpracy uhonorowanego Oscarem Zbigniewa Rybczyńskiego oraz rapera, muzyka i performera Łukasza "L.U.C" Rostkowskiego.
rozwiń zwiń