Lech Wałęsa będzie gwiazdą w Wenecji

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2013 08:51
Dziś rozpoczyna się 70. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji. Właśnie tam 5 września odbędzie się światowa premiera filmu Andrzeja Wajdy "Wałęsa. Człowiek z nadziei".
Audio
  • Rozpoczyna się 70. Festiwal Filmowy w Wenecji (Sygnały dnia/Jedynka)
Odtwórcy głównych ról w filmie Andrzeja Wajdy Wałęsa. Człowiek z nadziei Agnieszka Grochowska i Robert Więckiewicz
Odtwórcy głównych ról w filmie Andrzeja Wajdy "Wałęsa. Człowiek z nadziei" Agnieszka Grochowska i Robert WięckiewiczFoto: PAP/Stach Leszczyński

87-letni reżyser zostanie uhonorowany Nagrodą Specjalną dla twórców uznanych za "legendy światowego kina". Pokaz filmu odbędzie się poza festiwalowym konkursem. Będą obecni odtwórcy głównych ról: Robert Więckiewicz i Agnieszka Grochowska oraz oczywiście Andrzej Wajda. Zagraniczni dziennikarze już dopytują się o ten film. W ciemno, jeszcze przed premierą, został kupiony przez wielu dystrybutorów. Działa magia dwóch nazwisk: Wałęsy i Wajdy. Zdaniem krytyka Janusza Wróblewskiego film się obroni.

Posłuchaj rozmowy z Andrzejem Wajdą >>>
Organizatorzy festiwalu mają nadzieję na przyjazd Lecha Wałęsy, który - jak podkreśla włoska prasa - byłby wręcz jedną z największych "gwiazd" jego tegorocznej, jubileuszowej edycji.

W głównym konkursie o nagrodę Złotego Lwa udział weźmie 21 filmów z całego globu. Na czerwonym dywanie pokażą się  między innymi: George Clooney, Sandra Bullock, Mia Wasikowska i Judi Dench. Do konkursu nie zakwalifikował się żaden z polskich filmów.

Przygotowała Ewa Syta.

(ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wałęsa obejrzał film Wajdy. "Ja takim bufonem nie byłem"

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2013 17:30
Film, który nakręcił o byłym prezydencie Andrzej Wajda Lechowi Wałęsie generalnie się podobał. Choć nie bardzo przypadł mu do gustu... odtwórca roli głównej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jarosław Wałęsa: film Wajdy uczłowiecza mojego ojca

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2013 14:18
Europoseł Jarosław Wałęsa podkreślił w rozmowie z Radiem Gdańsk, że był przeciwny powstaniu filmu Andrzeja Wajdy, ale ostatecznie mu się podobał. Zadowolony jest w jaki sposób pokazano w nim Lecha Wałęsę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Wajda: Roman Polański od początku wyrastał ponad nasze kino

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2013 22:32
- Bardzo często te scenariusze nie są tak oryginalne jak filmy, które potem oglądamy. Czyli niezależnie jaki materiał dostaje Polański, to rezultat jest bez porównania silniejszy, wyrazistszy, bardziej filmowy - mówił w Jedynce Andrzej Wajda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Animowane wideo promuje film „Wałęsa. Człowiek z nadziei"

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2013 08:30
Teledysk "Tribute to Solidarity" jest efektem współpracy uhonorowanego Oscarem Zbigniewa Rybczyńskiego oraz rapera, muzyka i performera Łukasza "L.U.C" Rostkowskiego.
rozwiń zwiń