Szef BBN gen. Stanisław Koziej: świat nie ma recepty na problem syryjski

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2013 08:00
Zdaniem gościa Sygnałów dnia, szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego gen. Stanisława Kozieja, włączenie się Polski w konflikt w Syrii byłoby nadwyrężeniem możliwości strategicznych państwa.
Audio
  • Szef BBN gen. Stanisław Koziej: świat nie ma recepty na problem syryjski (Jedynka/Sygnały dnia)
Gen. Stanisław Koziej
Gen. Stanisław KoziejFoto: Wojciech Kusiński, Polskie Radio

Generał Stanisław Koziej potwierdził słowa premiera Donalda Tuska, że Polska nie weźmie udziału w ewentualnej operacji w Syrii. - Polska strategia jest uzgodniona na poziomie władz państwa - zapewnił Koziej.

Przypomniał też, że Polska bierze już udział w operacjach w Mali, na Bałkanach i w Afganistanie. - Nasze możliwości są bardzo ograniczone. Tym bardziej, że mamy ogromne potrzeby modernizacji sił obronnych kraju. Musimy wygaszać swoje zaangażowanie w misjach - podkreślił Koziej.

Generał Stanisław Koziej zwrócił uwagę, że problem syryjski dotyczy wojny domowej w tym kraju oraz użycia broni masowego rażenia. - To jest strategiczne wyzwanie przed społecznością międzynarodową. Widzimy, że nie radzi sobie ona z podejmowaniem tego typu wyzwań - powiedział Koziej. Jednak jego zdaniem użycie broni chemicznej nie może pozostać bez odpowiedzi świata. Podkreślił, że nie można tolerować tego typu zachowań, bo złamano prawo międzynarodowe. - Ten, który jej użył nie może pozostać nieukarany. Odpowiedź świata zewnętrznego musi być - powiedział Koziej.

Jego zdaniem odpowiedź musi być wyważona, by nie doprowadzić do eskalacji konfliktu w Syrii. - Trzeba znaleźć minimalną proporcję, że świat nie przejdzie obok tego obojętnie, a nadmiernym zaangażowaniem, które mogłoby wymusić konieczność użycia wojsk lądowych i straszne konsekwencje regionalne. To jest dylemat strategiczny nad którym prezydent Barack Obama się zastanawia - powiedział Koziej.

WOJNA W SYRII - zobacz serwis specjalny>>>

Z szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego gen. Stanisławem Koziejem rozmawiał Krzysztof Grzesiowski.

tj

>>>Zapis całej rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Masakra w Syrii. USA: Assad użył broni chemicznej

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2013 08:43
- Użycie broni chemicznej w Syrii nie może pozostać bez odpowiedzi - powiedział w Houston w stanie Teksas wiceprezydent USA Joe Biden.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Atak chemiczny w Syrii. Obama szuka sojuszników

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2013 09:16
Gorąca linia prezydenta USA. Od czasu ataku chemicznego w Syrii, Barack Obama dzwonił do przywódców innych krajów co najmniej 88 razy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Interwencja wojskowa w Syrii. Ważna decyzja Tuska

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2013 12:50
- Nie podzielam wiary i entuzjazmu tych, którzy sądzą, że interwencja w Syrii przyniesie właściwe efekty i skutki - powiedział w Sejmie premier Donald Tusk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ambasador Syrii: ONZ powinno zbadać ataki rebeliantów

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2013 20:29
Według syryjskich władz, rebelianci z Wolnej Armii Syrii dokonali trzech ataków, podczas których żołnierze sił rządowych wdychali trujący gaz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spięcie na linii USA - Rosja. Poszło o Syrię

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2013 22:30
Sprzeciw Rosji wobec działań Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie konfliktu w Syrii nie może służyć ochronie rządu syryjskiego - oświadczył Departament Stanu USA.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Amerykanie zaatakują Syrię? Ważne słowa Obamy

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2013 07:48
Barack Obama nie podjął jeszcze decyzji w sprawie zbrojnej interwencji w Syrii. Amerykański prezydent poinformował o tym w wywiadzie dla telewizji PBS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Masakra w Syrii. Merkel i Cameron: kara nieodzowna

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2013 07:43
Angela Merkel powtórzyła, że władze Syrii musi spotkać kara za użycie gazów bojowych. Kanclerz Niemiec rozmawiała o tej sprawie z premierem Wielkiej Brytanii Davidem Cameronem.
rozwiń zwiń