W tych statystykach Polacy przodują

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2013 08:51
Próchnica atakuje nasze zęby. Gorzej jest tylko na Węgrzech i w Estonii. Mniej niż co trzeci Polak ma własne, zdrowe zęby.
Audio
  • Polacy nie dbają o zęby. Przodujemy, jeśli chodzi o próchnicę (Sygnały dnia/Jedynka)
W tych statystykach Polacy przodują
Foto: Glow Images/East News

Statystyki z ostatniego raportu Eurobarometru są zatrważające! Tylko 28 procent Polaków ma zdrowe i własne zęby. Gorsi są jedynie Węgrzy i Estończycy. 66 procent na kontrolne wizyty wybiera się rzadziej niż raz do roku. 14 procent wszystkich przeglądów w polskich gabinetach spowodowana jest nagłymi atakami bólu.

90 procent dzieci w wieku szkolnym ma próchnicę. Na wizytę do stomatologa czeka się miesiącami. Ale NFZ nie pozostawia złudzeń: na opiekę dentystyczną nie będzie więcej pieniędzy. Bo nie są to świadczenia ratujące życie, więc Polacy powinni dbać o zęby we własnym zakresie. Przede wszystkim regularnie je czyścić.

Sytuację chcą zmienić posłowie. Więcej pieniędzy na podstawową opiekę stomatologiczną, zwiększona dostępność do bezpłatnych gabinetów i profilaktyka - to niektóre propozycje, jakie padły na sejmowej Komisji Zdrowia. Temat świadczenia usług stomatologicznych będzie kontynuowany podczas kolejnego posiedzenia Komisji Zdrowia za miesiąc.

Przygotowała Ewa Chyra.

(ag)

Zobacz więcej na temat: NFZ zdrowie

Czytaj także

ZIP wie wszystko o naszym zdrowiu. Informacje w sieci

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2013 08:56
Od 1 lipca działa Zintegrowany Informator Pacjenta w skrócie ZIP, który pozwala śledzić czy jesteśmy ubezpieczeni, kto nas leczył, jakie przepisano nam leki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sztuczne zęby z dostawą do domu? Lekarze przestrzegają

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2013 09:54
Coraz więcej firm oferuje klientom sprzedaż wysyłkową... protez zębowych. Nowy uśmiech przychodzi pocztą - informuje "Dziennik Zachodni".
rozwiń zwiń