Lech Wałęsa: jestem przeciw wychodzeniu na ulice

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2013 09:13
Były prezydent Lech Wałęsa, w rocznicę podpisania porozumień sierpniowych potwierdził, że po raz ostatni bierze udział w obchodach. Podkreślił także, że strajki "Solidarności" i wychodzenie na ulicę to nie jest najlepszy pomysł w obecnej sytuacji.
Audio
  • Lech Wałęsa o rocznicy podpisania porozumień sierpniowych oraz aktualnej sytuacji politycznej w Polsce (Sygnały dnia/Jedynka)
  • Porozumienia sierpniowe okiem młodych Polaków - relacja Patryka Michalskiego (Sygnały dnia/Jedynka)
  • Film "Wałęsa. Człowiek z nadziei" w kinach już w październiku (Sygnały dnia/Jedynka)
Były prezydent Lech Wałęsa.
Były prezydent Lech Wałęsa. Foto: PAP/Jakub Kamiński

30 sierpnia 1980 roku w Szczecinie komisja rządowa z Kazimierzem Barcikowskim na czele i przedstawiciele międzyzakładowych komitetów strajkowych podpisali porozumienia, na mocy których władze PRL zobowiązały się do realizacji 21 postulatów, w tym utworzenia niezależnych samorządnych związków zawodowych.

W 33. rocznicę tych wydarzeń na antenie radiowej Jedynki były prezydent Lech Wałęsa potwierdził, że udział w obchodach bierze po raz ostatni. - To w imię protestu, że to nie jest święto państwowe. Jeśli się nim stanie, znów będę brał udział - podkreślił.

Sierpień 1980 - serwis specjalny >>>

W "Sygnałach dnia" pierwszy przewodniczący "Solidarności" stwierdził, że "gdy opadną emocje, kiedy będziemy spokojniej patrzeć na te daty, to uznamy, że to był właściwie cud nad Wisłą". - Pierwsze pokojowe, fenomenalne zwycięstwo, rozwiązaliśmy Związek Radziecki, Układ Warszawski, narody odzyskały wolność bez kropli krwi. Ale my wolimy krew, powstania i to jest dla nas święto, a nie szanujemy intelektualnych, mądrych zwycięstw - powiedział w radiowej Jedynce.

Jego zdaniem zwycięstwo Sierpnia 80 zostało rozdrobnione przez kapitalizm i "rozpychanie się łokciami". - Postawiłem na demokrację, a nie byliśmy do niej przygotowani. Może to mój błąd, bo mogłem pociągnąć to przy ograniczonej demokracji - zastanawiał się w rozmowie z Przemysławem Szubartowiczem.

Oceniając dzisiejszą sytuację w Polsce zwrócił uwagę na niesprawiedliwość i nieuczciwość, "bałagan w każdej dziedzinie", złą ordynację wyborczą i zły regulamin sejmowy. - W każdej dziedzinie musimy porządkować sprawy jak najszybciej, a tego porządkowania nie widzę. Jak będzie gorzej to nikt mnie nie utrzyma, jeszcze raz spróbuję to wyprowadzić - powiedział.

>>>Zapis całej rozmowy

Jego zdaniem również działalność NSZZ "Solidarność", choć przeciwko władzy, nie do końca realizuje idee Sierpnia 80. - Związek musi się zastanowić czy rozwiązujemy ekonomiczne problemy na ulicy kamieniami, czy jednak kartką wyborczą. Żyjemy w epoce intelektu, informacji i globalizacji, a rzucanie na ulicy kamieni to metody ze starej epoki, nie wolno ich tak stosować - podkreślił. Dziś skutecznym sposobem rządzenia demokratycznym państwem jest organizowanie partii i budowanie lepszych programów. - Organizujmy się i wybierajmy mądrzej. To jest dla Polski, a nie ulice i kamienie, w żadnym wypadku!

Na antenie radiowej Jedynki Lech Wałęsa odniósł się także do filmu "Wałęsa. Człowiek z nadziei" oraz sytuacji w Syrii.

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!

(asz)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Święto w rocznicę sierpnia 80? Wałęsa: to było zwycięstwo

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2013 15:25
Lech Wałęsa oczekuje, że rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych zostanie ustanowiona świętem państwowym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wałęsa o sondażach: jak PiS wygra, to dopiero przegra

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2013 08:18
- PiS nie jest w stanie załatwić nawet połowy tego, co załatwia teraz Platforma Obywatelska - mówi w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" Lech Wałęsa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lech Wałęsa będzie gwiazdą w Wenecji

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2013 08:51
Dziś rozpoczyna się 70. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji. Właśnie tam 5 września odbędzie się światowa premiera filmu Andrzeja Wajdy "Wałęsa. Człowiek z nadziei".
rozwiń zwiń

Czytaj także

40 lat temu podpisano porozumienia sierpniowe

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2020 06:00
Pierwszy punkt słynnych 21 postulatów mówił o akceptacji niezależnych od partii i pracodawców wolnych związków zawodowych. Strajki na Wybrzeżu, które rozlały się na całą Polskę, doprowadziły do utworzenia Solidarności.
rozwiń zwiń