X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Lech Wałęsa: jestem przeciw wychodzeniu na ulice

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2013 09:13
Były prezydent Lech Wałęsa, w rocznicę podpisania porozumień sierpniowych potwierdził, że po raz ostatni bierze udział w obchodach. Podkreślił także, że strajki "Solidarności" i wychodzenie na ulicę to nie jest najlepszy pomysł w obecnej sytuacji.
Audio
  • Lech Wałęsa o rocznicy podpisania porozumień sierpniowych oraz aktualnej sytuacji politycznej w Polsce (Sygnały dnia/Jedynka)
  • Porozumienia sierpniowe okiem młodych Polaków - relacja Patryka Michalskiego (Sygnały dnia/Jedynka)
  • Film "Wałęsa. Człowiek z nadziei" w kinach już w październiku (Sygnały dnia/Jedynka)
Były prezydent Lech Wałęsa.
Były prezydent Lech Wałęsa. Foto: PAP/Jakub Kamiński

30 sierpnia 1980 roku w Szczecinie komisja rządowa z Kazimierzem Barcikowskim na czele i przedstawiciele międzyzakładowych komitetów strajkowych podpisali porozumienia, na mocy których władze PRL zobowiązały się do realizacji 21 postulatów, w tym utworzenia niezależnych samorządnych związków zawodowych.

W 33. rocznicę tych wydarzeń na antenie radiowej Jedynki były prezydent Lech Wałęsa potwierdził, że udział w obchodach bierze po raz ostatni. - To w imię protestu, że to nie jest święto państwowe. Jeśli się nim stanie, znów będę brał udział - podkreślił.

Sierpień 1980 - serwis specjalny >>>

W "Sygnałach dnia" pierwszy przewodniczący "Solidarności" stwierdził, że "gdy opadną emocje, kiedy będziemy spokojniej patrzeć na te daty, to uznamy, że to był właściwie cud nad Wisłą". - Pierwsze pokojowe, fenomenalne zwycięstwo, rozwiązaliśmy Związek Radziecki, Układ Warszawski, narody odzyskały wolność bez kropli krwi. Ale my wolimy krew, powstania i to jest dla nas święto, a nie szanujemy intelektualnych, mądrych zwycięstw - powiedział w radiowej Jedynce.

Jego zdaniem zwycięstwo Sierpnia 80 zostało rozdrobnione przez kapitalizm i "rozpychanie się łokciami". - Postawiłem na demokrację, a nie byliśmy do niej przygotowani. Może to mój błąd, bo mogłem pociągnąć to przy ograniczonej demokracji - zastanawiał się w rozmowie z Przemysławem Szubartowiczem.

Oceniając dzisiejszą sytuację w Polsce zwrócił uwagę na niesprawiedliwość i nieuczciwość, "bałagan w każdej dziedzinie", złą ordynację wyborczą i zły regulamin sejmowy. - W każdej dziedzinie musimy porządkować sprawy jak najszybciej, a tego porządkowania nie widzę. Jak będzie gorzej to nikt mnie nie utrzyma, jeszcze raz spróbuję to wyprowadzić - powiedział.

>>>Zapis całej rozmowy

Jego zdaniem również działalność NSZZ "Solidarność", choć przeciwko władzy, nie do końca realizuje idee Sierpnia 80. - Związek musi się zastanowić czy rozwiązujemy ekonomiczne problemy na ulicy kamieniami, czy jednak kartką wyborczą. Żyjemy w epoce intelektu, informacji i globalizacji, a rzucanie na ulicy kamieni to metody ze starej epoki, nie wolno ich tak stosować - podkreślił. Dziś skutecznym sposobem rządzenia demokratycznym państwem jest organizowanie partii i budowanie lepszych programów. - Organizujmy się i wybierajmy mądrzej. To jest dla Polski, a nie ulice i kamienie, w żadnym wypadku!

Na antenie radiowej Jedynki Lech Wałęsa odniósł się także do filmu "Wałęsa. Człowiek z nadziei" oraz sytuacji w Syrii.

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!

(asz)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Święto w rocznicę sierpnia 80? Wałęsa: to było zwycięstwo

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2013 15:25
Lech Wałęsa oczekuje, że rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych zostanie ustanowiona świętem państwowym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wałęsa o sondażach: jak PiS wygra, to dopiero przegra

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2013 08:18
- PiS nie jest w stanie załatwić nawet połowy tego, co załatwia teraz Platforma Obywatelska - mówi w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" Lech Wałęsa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lech Wałęsa będzie gwiazdą w Wenecji

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2013 08:51
Dziś rozpoczyna się 70. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji. Właśnie tam 5 września odbędzie się światowa premiera filmu Andrzeja Wajdy "Wałęsa. Człowiek z nadziei".
rozwiń zwiń

Czytaj także

39 lat temu podpisano porozumienia sierpniowe

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2019 07:15
Pierwszy punkt słynnych 21 postulatów mówił o akceptacji niezależnych od partii i pracodawców wolnych związków zawodowych.
rozwiń zwiń