W Centrum Solidarności historia spotyka się z przyszłością

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2013 08:09
- Swoją siedzibę otworzymy za rok i będzie można tam m.in. obejrzeć nową stałą wystawę o "Solidarności” - powiedział Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku.
Audio
  • Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku: w ECS historia spotyka się z przyszłością (Jedynka/Sygnały dnia)
Strajk w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 roku
Strajk w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 rokuFoto: T. Michalak/ Wikimedia Commons

- Ten budynek w Gdańsku został od początku zaprojektowany dla instytucji, która łączy dwa wymiary; jeden to refleksja o przeszłości, drugi to dzisiejszy dialog rozmowa na temat tego świata w którym żyjemy i przyszłości. Powstaje nowa przestrzeń, gdzie historia spotyka się z przyszłością - dodał gość "Sygnałów dnia".

To motto naszej instytucji: "Poznaj historię, zadecyduj o przyszłości". - Nie jesteśmy klasyczną instytucja muzealną. Zajmujemy się historia, bo chcemy ludziom dać jakieś narzędzia, aby zadecydowali o swojej współczesności i przyszłości - wyjaśnia Basil Kerski.

W budynku Centrum znajdzie się przestrzeń biurowa dla organizacji pozarządowych. Będzie też przestrzeń konferencyjna, biblioteka oraz trzy wystawy m.in. o rewolucji 1980-1989r. Będzie też sala dla dzieci i mała wystawa na temat genezy pojęcia Solidarność.

Sierpień 1980 - serwis specjalny >>>

Basil Kerski powiedział, że nie ma sporu między ECS a "Solidarnością” dotyczącego zbiorów archiwalnych, które są w posiadaniu związku. - Solidarność jest jednym z współzałożycieli ECS. Rozmawiamy na temat wspólnych projektów m. in. o tym w jaki sposób udostępnić archiwum młodym naukowcom. Ta współpraca dobrze wygląda - podkreślił.

Rozmawiał Krzysztof Grzesiowski.

to

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Basil Kerski dyrektorem Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2011 16:00
42-letni Basil Kerski podpisał z Europejskim Centrum Solidarności kontrakt do końca 2014 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Święto w rocznicę sierpnia 80? Wałęsa: to było zwycięstwo

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2013 15:25
Lech Wałęsa oczekuje, że rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych zostanie ustanowiona świętem państwowym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

33. rocznica Sierpnia 80 w Szczecinie. "Pewne wartości, jak wolność i godność, są dla nas bardzo ważne”

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2013 08:58
W samo południe zawyją w Szczecinie syreny, na znak pamięci wydarzeń sprzed 33 lat. To tu 30 sierpnia 1980 roku zostały podpisane porozumienia między strajkującymi robotnikami a przedstawicielami PRL-owskiej władzy.
rozwiń zwiń