Nowy rozkład PKP. Modernizacja na 2 tys. km torów

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2013 09:19
Wprowadzenie nowego rozkładu jazdy polskich pociągów związane jest z kolejnym etapem modernizacji kolei. - Naszym celem jest, aby prędkość w przedziale 120 - 160 km/h dla ruchu pasażerskiego była dostępna na jak największej liczbie linii kolejowych - powiedział Piotr Malepszak (PLK PKP).
Audio
  • Piotr Malepszak (PLK PKP) o modernizacji na kolei, zmianie rozkładu i testach pociągu Pendolino (Sygnały dnia/Jedynka)
Modernizacja kolei
Modernizacja koleiFoto: mat. prasowe/plk-sa.pl

Inny czas przyjazdów i odjazdów. Likwidacja połączeń wakacyjnych i powrót tych, zawieszonych w lipcu i sierpniu. Od 2 września na kolei obowiązuje nowy rozkład jazdy.

- Rozkład jest lekko zmieniany ze względu na prace modernizacyjne i naprawcze infrastruktury kolejowej kilka razy w roku. Ta zmiana podyktowana jest kolejnymi etapami prac w blisko 250 lokalizacjach na sieci kolejowej - powiedział w radiowej Jedynce Piotr Malepszak, pełnomocnik zarządu PLK PKP.

Remontowanych jest ok. 2 tys. km torów oraz przejazdy i inne urządzenia infrastruktury kolejowej. - Skupiamy się na tych liniach kolejowych, po których przewozimy najwięcej towarów i pasażerów, czyli ciąg z Trójmiasta przez Warszawę do Katowic i Krakowa, ciąg południowy z Przemyśla przez Wrocław do Poznania. Mamy też szereg inwestycji na liniach lokalnych - wyjaśnił w "Sygnałach dnia".

W rozmowie z Przemysławem Szubartowiczem przyznał, że w gorszym stanie są tory na trasach towarowych. - W kolejnej perspektywie budżetu unijnego na lata 2014-2020 skupimy się właśnie na ruchu towarowym - dodał.

Jak przebiegają testy pociągu Pendolino? Czy w Polsce możliwe jest przesunięcie przewozu towarów z ruchu drogowego na tory? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!

(asz)

>>>Zapis całej rozmowy

Zobacz więcej na temat: PKP plk

Czytaj także

Każdy przejazd kolejowy jest bezpieczny. Nie każdy uważa

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2013 16:09
Bezpieczny przejazd - "Zatrzymaj się i żyj" to kampania społeczna organizowana przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Tegoroczna, 9. już edycja rozpoczęła się 24 maja w 22 miastach Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W tym starciu nie masz szans. Zatrzymaj się i żyj

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2013 10:43
- Pociąg to kolos o wysokości 4,5 metra i szerokości 3, lokomotywa waży od 60 do 80 ton, nie sposób jej nie zauważyć. Wystarczy tylko zwolnić, rozejrzeć się i mamy zagwarantowane bezpieczeństwo czy jesteśmy pieszym, rowerzystą, motocyklistą, czy kierowcą samochodu - mówi Robert Kuczyński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmiany na kolei. Nowy rozkład jazdy pociągów

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2013 06:54
Remonty i modernizacje prowadzone na torach cały czas dają się we znaki pasażerom. Od poniedziałku znów trzeba będzie uważnie czytać rozkład jazdy.
rozwiń zwiń