Borusewicz o "Wałęsie" Wajdy: zastanawiałem się, czy jestem na ekranie

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2013 10:45
- Andrzej Wajda jest wybitnym reżyserem. A wybitny reżyser robi dobre filmy niezależnie od tego, za jaki temat się weźmie - powiedział w "Sygnałach dnia" marszałek Senatu Bogdan Borusewicz. Dziś światowa premiera obrazu "Wałęsa. Człowiek z nadziei".
Audio
  • Bogdan Borusewicz o filmie "Wałęsa. Człowiek z nadziei" (Jedynka/Sygnały dnia)
Agnieszka Grochowska i Robert Więckiewicz. Odtwórcy głównych ról w filmie Wałęsa. Człowiek z nadziei
Agnieszka Grochowska i Robert Więckiewicz. Odtwórcy głównych ról w filmie "Wałęsa. Człowiek z nadziei"Foto: PAP/Archiwum/Stach Leszczyński

Ś wiatowa premiera nowego dzieła Andrzeja Wajdy będzie miała miejsce w czwartek, 5 września na 70. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji.

Bogdan Borusewicz przyznał, że widział już film. - Andrzej Wajda zrobił dla mnie pokaz - powiedział. Nigdy się jednak nie spodziewał, że również jego postać trafi na duży ekran. - Wiedziałem, że Sierpień 80 jest sprawą historyczną, ale nie, że będą robić o tym filmy. To przerosło moje oczekiwania - powiedział Borusewicz. Przy okazji pochwalił aktora Bogusława Kudłka, który gra filmowego Borusewicza. - Bardzo dobrze wcielił się w moją rolę. Zastanawiałem się, czy to ja jestem na ekranie, czy tylko oglądam - przyznał w radiowej Jedynce.

Borusewicz podkreślił, że Andrzej Wajda zmierzył się z trudnym zadaniem, bo chciał pokazać w filmie 20 lat historii Polski. - Jeśli chodzi o tło historyczne, jest  to bardzo dobrze zrobione. Nie mam żadnych zastrzeżeń do faktografii - powiedział Borusewicz. Zwrócił też uwagę na znakomitą grę Agnieszki Grochowskiej, która odtwarza postać Danuty Wałęsowej. - Świetnie dobrana do tej postaci. Nie widać, że gra - powiedział marszałek Senatu.

Jego zdaniem dobrym pomysłem było też stworzenie "kręgosłupa narracyjnego filmu" wokół wywiadu Oriany Fallaci z Lechem Wałęsą. - Włoszka, która ją gra, to wybitna rola. Mogłem posłuchać tych fragmentów wywiadu dopiero teraz. Wtedy wiedziałem tylko, że był jakiś konflikt Wałęsy z Fallaci - przyznał Borusewicz.

Borusewicz nie zapomniał też pochwalić Roberta Więckiewicza, który gra rolę tytułową. - Głos był tak dobrze odtworzony, że gdy pojawiały się wstawki dokumentalne, byłem przekonany, że mówi sam Wałęsa - przyznał marszałek Senatu.

Andrzej Wajda o filmie "Wałęsa. Człowiek z nadziei". Wywiad Joanny Sławińskiej >>>

Ale zdaniem Borusewicz najciekawsze w filmie są fragmenty dotyczące życia osobistego Lecha Wałęsy. - Znałem tylko Lecha. Rzadko bywałem w jego domu. Jego żonę widziałem w tym czasie może trzy razy. Nie wiedziałem, co się dzieje w jego rodzinie. Wiedziałem tylko, że życie w sytuacji zagrożenia i napięcia nie jest łatwe - przyznał nasz gość.

Z Bogdanem Borusewiczem rozmawiał Krzysztof Grzesiowski

Na ekrany polskich kin film "Wałęsa. Człowiek z nadziei" wejdzie 4 października. Scenariusz napisał Janusz Głowacki, autorem zdjęć jest Paweł Edelman. Główne role zagrali: Robert Więckiewicz i Agnieszka Grochowska oraz Maciej Stuhr, Mirosław Baka, Zbigniew Zamachowski i Cezary Kosiński.

tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wałęsa obejrzał film Wajdy. "Ja takim bufonem nie byłem"

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2013 17:30
Film, który nakręcił o byłym prezydencie Andrzej Wajda Lechowi Wałęsie generalnie się podobał. Choć nie bardzo przypadł mu do gustu... odtwórca roli głównej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wałęsa. Człowiek z nadziei". Wywiad z Andrzejem Wajdą

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2013 10:29
- Warto było długo żyć, żeby to zobaczyć. Człowiek się nie podda, będzie przeskakiwał przez mury - powiedział w radiowej Jedynce o swoim najnowszym filmie "Wałęsa. Człowiek z nadziei" reżyser Andrzej Wajda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Animowane wideo promuje film „Wałęsa. Człowiek z nadziei"

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2013 08:30
Teledysk "Tribute to Solidarity" jest efektem współpracy uhonorowanego Oscarem Zbigniewa Rybczyńskiego oraz rapera, muzyka i performera Łukasza "L.U.C" Rostkowskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy film Wajdy. Aktorka grająca Orianę Fallaci zupełnie jak ona

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2013 17:40
Wszyscy są pod wrażeniem podobieństwa aktorki do pisarki. Maria Rosaria Omaggio, grająca w filmie Andrzeja Wajdy "Wałęsa. Człowiek z nadziei" dziennikarkę Orianę Fallaci, przyszła na plan z jej osobistymi rzeczami.
rozwiń zwiń