X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Genealogia rodu Radziwiłłów. Ich mityczni przodkowie pochodzą spod Troi

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2013 13:26
574 metry bieżące archiwów rodzinnych i rodowych posiada Archiwum Narodowe w Krakowie. Wśród nich między innymi Radziwiłłów, Sanguszków, Potockich i Lanckorońskich.
Audio
  • Wiesław Filipczyk o Archiwum Państwowym w Krakowie. Relacja Anny Łoś (Jedynka/Sygnały dnia)
Mikołaj Radziwiłł Czarny otrzymuje od cesarza tytuł książęcy
Mikołaj Radziwiłł Czarny otrzymuje od cesarza tytuł książęcyFoto: Wikiopedia/PD

Wszystkie przechowywane są w oddziale Archiwum w Zamku Królewskim na Wawelu. Udało nam się zobaczyć najcenniejsze zbiory dzięki Wiesławowi Filipczykowi, kierownikowi I Oddziału Archiwum Państwowego w Krakowie.

Najdłuższe jest archiwum Sanguszków. Ma ponad 150 metrów. - Jest tu rękopis z rodziny Sanguszków, ale nazwa nie oznacza, że zawiera on tylko materiały tej rodziny. Również rodzin spokrewnionych i skoligaconych. A to kopiariusz dokumentów dotyczących posiadłości księcia Ostrowskiego. Powstał po jego śmierci jako zabezpieczenie praw majątkowych Halszki z Ostroga, znanej później ze swoich nieszczęśliwych perypetii małżeńskich. Matka Halszki poleciła spisać wszystkie przywileje, które jej protektorka, królowa Bona własną ręką potwierdziła - powiedział Wiesław Filipczyk, kierownik I Oddziału Archiwum Państwowego w Krakowie.

Przedstawił on też nietypową tablicę genealogiczną rodu Radziwiłłów. Jako podłoża użyto jedwabiu. - To rulon na który nawinięto materiał. Przedstawiono na nim drzewo genealogiczne, poczynając od mitycznych przodków spod Troi - wyjaśnił Filipczyk.

Jego zdaniem dbanie o rodzinne archiwa ważne jest dla historii oraz osób, które je przechowują.  To satysfakcja poznać historię swojego rodu. Filipczyk przypomniał jednak, że wszystkie dokumenty należy opisywać, a zwykle o tym zapominamy. - Wydaje nam się, że zawsze pamięć o tym, kto jest na fotografii, będzie trwała. Tymczasem tak nie jest. Warto to opisać, również dla potomnych - podsumował Filipczyk.

Od 8 czerwca do 31 sierpnia radiowa Jedynka wraz Archiwami Państwowymi prowadziła akcję pt."Moje archiwum rodzinne". Wystarczyło je opisać i przesłać na nasz adres. Więcej informacji o naszej akcji oraz audycje o archiwach rodzinnych znajdziecie na stronie Zostań rodzinnym archiwistą >>>

Na podstawie opisów specjaliści wybiorą najciekawsze - ich zdaniem - pięć archiwów, które zostaną opisane w specjalnej publikacji. Laureatów konkursu poznamy 14 września, a w kolejnych tygodniach będziemy prezentować nagrodzone archiwa na antenie radiowej Jedynki. Finał akcji antenowej nastąpi 26 października, w przeddzień Światowego Dnia Dziedzictwa Audiowizualnego.

tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Z rodzinnych listów powstała książka i monodram

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2013 08:28
Rodzinne archiwum może być inspiracją do napisania książki. Takie archiwum, przekazywane od trzech pokoleń, ma w domu Małgorzata Karolina Piekarska. Na 90 metrach niemal wszędzie można zobaczyć eksponaty muzeum domowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zostań rodzinnym archiwistą". O domowe fotografie trzeba zadbać

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2013 09:32
W domowych archiwach przechowujemy stare, często jeszcze z początku XX wieku fotografie. W radiowej Jedynce radzimy jak zadbać, żeby zachowały się jak najdłużej i nie wyblakły.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zostań rodzinnym archiwistą i podtrzymuj tradycję

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2013 14:18
Ponad 40 listów napisanych przez pradziadka do prababci ma w swoim domu Małgorzata Karolina Piekarska. Jest to niezwykle cenna pamiątka, bo obrazuje ich wielką miłość, a także czasy, w których żyli.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zostań archiwistą. Nawet stare rachunki są ważne

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2013 09:41
Kapsułę czasu zakopaną niedaleko Teatru Polskiego w Szczecinie odkryli kilka dni temu robotnicy remontujący jeden z budynków. W metalowej tubie znaleziono dokumenty oraz pieniądze ukryte prawdopodobnie pod koniec XIX wieku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Apel, aby nie podejmować decyzji w imieniu przyszłych pokoleń!

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2013 14:56
Elektronika zmienia nasze życie. Coraz rzadziej ludzie piszą listy czy pamiętniki, rzadko robi się tradycyjne zdjęcia. Co w takim razie pozostanie po nas dla przyszłych pokoleń, jeśli wyrzucimy nawet te - coraz mniej liczne - rodzinne pamiatki, które jeszcze mamy?
rozwiń zwiń