Genealogia rodu Radziwiłłów. Ich mityczni przodkowie pochodzą spod Troi

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2013 13:26
574 metry bieżące archiwów rodzinnych i rodowych posiada Archiwum Narodowe w Krakowie. Wśród nich między innymi Radziwiłłów, Sanguszków, Potockich i Lanckorońskich.
Audio
  • Wiesław Filipczyk o Archiwum Państwowym w Krakowie. Relacja Anny Łoś (Jedynka/Sygnały dnia)
Mikołaj Radziwiłł Czarny otrzymuje od cesarza tytuł książęcy
Mikołaj Radziwiłł Czarny otrzymuje od cesarza tytuł książęcyFoto: Wikiopedia/PD

Wszystkie przechowywane są w oddziale Archiwum w Zamku Królewskim na Wawelu. Udało nam się zobaczyć najcenniejsze zbiory dzięki Wiesławowi Filipczykowi, kierownikowi I Oddziału Archiwum Państwowego w Krakowie.

Najdłuższe jest archiwum Sanguszków. Ma ponad 150 metrów. - Jest tu rękopis z rodziny Sanguszków, ale nazwa nie oznacza, że zawiera on tylko materiały tej rodziny. Również rodzin spokrewnionych i skoligaconych. A to kopiariusz dokumentów dotyczących posiadłości księcia Ostrowskiego. Powstał po jego śmierci jako zabezpieczenie praw majątkowych Halszki z Ostroga, znanej później ze swoich nieszczęśliwych perypetii małżeńskich. Matka Halszki poleciła spisać wszystkie przywileje, które jej protektorka, królowa Bona własną ręką potwierdziła - powiedział Wiesław Filipczyk, kierownik I Oddziału Archiwum Państwowego w Krakowie.

Przedstawił on też nietypową tablicę genealogiczną rodu Radziwiłłów. Jako podłoża użyto jedwabiu. - To rulon na który nawinięto materiał. Przedstawiono na nim drzewo genealogiczne, poczynając od mitycznych przodków spod Troi - wyjaśnił Filipczyk.

Jego zdaniem dbanie o rodzinne archiwa ważne jest dla historii oraz osób, które je przechowują.  To satysfakcja poznać historię swojego rodu. Filipczyk przypomniał jednak, że wszystkie dokumenty należy opisywać, a zwykle o tym zapominamy. - Wydaje nam się, że zawsze pamięć o tym, kto jest na fotografii, będzie trwała. Tymczasem tak nie jest. Warto to opisać, również dla potomnych - podsumował Filipczyk.

Od 8 czerwca do 31 sierpnia radiowa Jedynka wraz Archiwami Państwowymi prowadziła akcję pt."Moje archiwum rodzinne". Wystarczyło je opisać i przesłać na nasz adres. Więcej informacji o naszej akcji oraz audycje o archiwach rodzinnych znajdziecie na stronie Zostań rodzinnym archiwistą >>>

Na podstawie opisów specjaliści wybiorą najciekawsze - ich zdaniem - pięć archiwów, które zostaną opisane w specjalnej publikacji. Laureatów konkursu poznamy 14 września, a w kolejnych tygodniach będziemy prezentować nagrodzone archiwa na antenie radiowej Jedynki. Finał akcji antenowej nastąpi 26 października, w przeddzień Światowego Dnia Dziedzictwa Audiowizualnego.

tj

Czytaj także

Z rodzinnych listów powstała książka i monodram

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2013 08:28
Rodzinne archiwum może być inspiracją do napisania książki. Takie archiwum, przekazywane od trzech pokoleń, ma w domu Małgorzata Karolina Piekarska. Na 90 metrach niemal wszędzie można zobaczyć eksponaty muzeum domowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zostań rodzinnym archiwistą". O domowe fotografie trzeba zadbać

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2013 09:32
W domowych archiwach przechowujemy stare, często jeszcze z początku XX wieku fotografie. W radiowej Jedynce radzimy jak zadbać, żeby zachowały się jak najdłużej i nie wyblakły.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zostań rodzinnym archiwistą i podtrzymuj tradycję

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2013 14:18
Ponad 40 listów napisanych przez pradziadka do prababci ma w swoim domu Małgorzata Karolina Piekarska. Jest to niezwykle cenna pamiątka, bo obrazuje ich wielką miłość, a także czasy, w których żyli.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zostań archiwistą. Nawet stare rachunki są ważne

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2013 09:41
Kapsułę czasu zakopaną niedaleko Teatru Polskiego w Szczecinie odkryli kilka dni temu robotnicy remontujący jeden z budynków. W metalowej tubie znaleziono dokumenty oraz pieniądze ukryte prawdopodobnie pod koniec XIX wieku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Apel, aby nie podejmować decyzji w imieniu przyszłych pokoleń!

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2013 14:56
Elektronika zmienia nasze życie. Coraz rzadziej ludzie piszą listy czy pamiętniki, rzadko robi się tradycyjne zdjęcia. Co w takim razie pozostanie po nas dla przyszłych pokoleń, jeśli wyrzucimy nawet te - coraz mniej liczne - rodzinne pamiatki, które jeszcze mamy?
rozwiń zwiń