Siemoniak: dobrze, że w sprawie Syrii dyplomacja bierze górę

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2013 08:21
Minister obrony Tomasz Siemoniak ma nadzieję, że w kwestii Syrii zostanie osiągnięte rozwiązanie polityczne. W "Sygnałach dnia" podkreśla, że chodzi nie tylko o użycie broni chemicznej.
Audio
  • Siemoniak: dobrze, że w sprawie Syrii dyplomacja bierze górę (Sygnały dnia/Jedynka)
Szef MON Tomasz Siemoniak
Szef MON Tomasz SiemoniakFoto: Wojciech Kusiński, Polskie Radio

- Trwa wojna domowa, zginęło 100 tysięcy ludzi, są 2 miliony uchodźców w krajach ościennych - mówi w radiowej Jedynce szef resorty obrony. Tomasz Siemoniak ma nadzieję, że nadchodzące tygodnie przyczynią się do rozwiązania problemów Syrii i Syryjczyków w taki sposób, że przestaną tam ginąć ludzie.

Minister obrony przyznał, że Radosław Sikorski przyczynił się do wypracowania dyplomatycznej próby rozwiązania konfliktu w Syrii. Zwraca też uwagę na wielką determinację Stanów Zjednoczonych. Dopiero w obliczu presji USA, Syria zdecydowała się na poddanie międzynarodowej kontroli swojej broni chemicznej. - A przynajmniej to zapowiada - zastrzega gość "Sygnałów dnia". Ma nadzieje, że społeczność międzynarodowa znajdzie sposoby, by wyegzekwować zakaz używania broni chemicznej.

Minister podkreślił, że inicjatywa powołania wspólnej polsko-litewsko-ukraińskiej brygady wojskowej ma na celu podniesienie na wyższy poziom współpracy obronnej trzech państw. W ocenie polskiego ministra dla Ukrainy to jeden z mostów, które mają łączyć ją z Unią Europejską i państwami NATO. - Ukraina daje silne dowody, że stara się silnie wiązać z Europą - ocenia Siemionak.

Rozmawiał Krzysztof Grzesiowski.

(ag)

>>>Zapis całej rozmowy

Czytaj także

Szef MON zapewnia: Turcja może na nas liczyć

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2012 21:26
Minister obrony Tomasz Siemoniak spotkał się ze swym tureckim partnerem w Brukseli, przy okazji narady szefów obrony państw członkowskich NATO.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojsko nie będzie oszczędzać na śmigłowcach dla VIP-ów

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2013 08:08
W związku z dziurą budżetową wojsko musi oszczędzić w tym roku trzy miliardy złotych. Minister obrony Tomasz Siemoniak zapewnia w radiowej Jedynce, że jest to możliwe bez uszczerbku dla gotowości obronnej państwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

3 mld mniej dla MON. Siemoniak: liczę, że strata zostanie nadrobiona

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2013 17:30
Ministerstwo Finansów opublikowało projekt ustawy okołobudżetowej, który zakłada, że wskaźnik 1,95 proc. PKB, który gwarantuje stałe środki na obronność, zostanie zawieszony do końca roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wadliwe rakiety dla wojska. Będzie kontrola MON

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2013 10:21
Departament Kontroli MON i Służba Kontrwywiadu Wojskowego zbadają, w jaki sposób doszło do zakupu wadliwego sprzętu dla polskiego wojska. Kontrolę zapowiedział minister obrony Tomasz Siemoniak na twitterze.
rozwiń zwiń