X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Związkowcy z Huty Warszawa: nie ma zgody na elastyczny czas pracy

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2013 10:53
Osiem godzin dziennie w systemie trzyzmianowym - tak wygląda organizacja czasu pracy w Hucie Warszawa. Ta najpowszechniej stosowana praktyka w polskich firmach może się jednak zmienić. Wszystko przez nowe przepisy, czyli tzw. elastyczny czas pracy.
Audio
  • Związkowcy z Huty Warszawa nie zgadzają się na elastyczny czas pracy (Sygnały dnia/Jedynka)
Związkowcy z Huty Warszawa: nie ma zgody na elastyczny czas pracy
Foto: www.sxc.hu

Jak mówi Lesław Korzeniewicz z Komisji zakładowej NSSZ "Solidarność", na razie zarząd Huty Warszawa nie zaproponował żadnych zmian. - Ażeby te rozwiązania rządowe weszły musiałaby być zgoda związków, a związki na pewno się na ten system nie zgodzą – tłumaczy.

Pracownicy huty są w tej sprawie podzieleni.

- Pracodawcy będą sobie elastycznie do swoich potrzeb stosować godziny pracy, a pracownik będzie musiał się do tego dostosować. To się podciąga pod niewolnictwo, bo szefowi się nie odmawia - mówi jeden z nich.

- Dużo osób dojeżdża do pracy i takie elastyczne godziny pracy to jest dla nich dobra sprawa. Jeżeli ktoś na przykład ustali sobie godziny pracy od 7 do 15, nie od 8 do 16, to nie widzę w tym nic złego - dodaje inny.

Jak tłumaczy jednak Lesław Korzeniewicz, pracodawca ma prawo narzucić pracownikom jak mają pracować. W praktyce może to oznaczać 12 godzin pracy na dobę przez 6 dni w tygodniu. Pracodawca na oddanie podwładnemu wolnych dni będzie miał cały rok. Wcześniej miał na to cztery miesiące.

Zniesienie elastycznego czasu pracy w nowej wersji to jeden z postulatów protestujących w Warszawie związkowców.

Materiał Ewy Chyry.

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

OPZZ: elastyczny czas pracy uderzy w pracowników

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2013 09:17
Nawet do roku będzie można wydłużyć rozliczenie czasu pracy. Od piątku obowiązują przepisy, które mają ułatwić życie przedsiębiorcom i przyczynić się do zmniejszenia bezrobocia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmierzch ery etatów: przed nami era talentów?

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2013 14:21
W najbliższej przyszłości nadchodzi zmierzch ery etatów, bo zależy na tym zarówno pracodawcom jak i pracownikom. Coraz większe znaczenie odgrywać będzie elastyczność i to nie tylko ze strony pracowników, ale również pracodawców. Takie wnioski płyną z międzynarodowego badania przeprowadzonego przez firmę Deloitte.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mały kodeks pracy dla małych firm

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2013 11:37
Kancelaria Prezydenta chce opracować uproszczenia w prawie pracy dla małych firm. Przedsiębiorcy popierają pomysł i podsuwają swoje propozycje zmian.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef może zmusić pracownika do wzięcia urlopu

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2013 12:41
Na wykorzystanie zaległego urlopu mamy już tylko kilka tygodni. Termin mija z końcem września. Za niewykorzystany urlop pracodawcy grozi nawet 30 tys. zł grzywny.
rozwiń zwiń