X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zajęcia dodatkowe w przedszkolach - będą, tylko za czyje pieniądze?

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2013 12:03
- Coraz więcej samorządów będzie szukało, może na granicy prawa, furtek prawnych żeby tę ustawę krzywdzącą, przede wszystkim dla dzieci, obejść - uważa Karolina Elbanowska z Fundacji Rzecznik Praw Rodziców.
Audio
  • Zajęcia dodatkowe w przedszkolach - spór rodziców, samorządów i Ministerstwa Edukacji (Sygnały dnia/Jedynka)
Zajęcia dodatkowe w przedszkolach - będą, tylko za czyje pieniądze?
Foto: East News/Glow Images

Ustawa przedszkolna wprowadziła od 1 września 2013 roku ograniczenie opłat pobieranych przez gminę od rodziców do maksymalnie 1 zł za każdą dodatkową godzinę, ponad minimalnie 5 bezpłatnych godzin. Celem dotacji jest wyrównanie szans dzieci z uboższych rodzin, których rodziców do tej pory nie stać było na dodatkowe zajęcia, np. z języka angielskiego czy rytmiki.

Nowe regulacje wprowadziły jednak chaos w pracy placówek; rodzice twierdzą, że pozbawiły dzieci możliwości uczestniczenia w zajęciach dodatkowych, a samorządy dodają, że pieniędzy z budżetu państwa na zapewnienie tych zajęć jest za mało. Miasta postanowiły więc znaleźć własny sposób na finansowanie zajęć dodatkowych.

W Gdańsku samorząd zdecydował, że rodzice mogą wpłacać darowizny na konta placówek, a Poznań proponuje, by rodzice sami zawierali umowy z podmiotami zewnętrznymi, na przykład nauczycielami angielskiego. - Jeśli będą jakieś nieprawidłowości w przedszkolach, kurator będzie interweniował - ostrzega rzecznik prasowy MEN Grzegorz Łacheta.

Jak czytamy na stronie MEN "nieporozumieniem jest twierdzenie, że ustawa przedszkolna pozbawia dzieci dodatkowych zajęć. Wręcz przeciwnie – samorządy otrzymają dotację, dzięki której będą mogły opłacać dodatkowe zajęcia – takie, jak np. lekcje języka angielskiego." Jeśli rodzice chcą większej liczby zajęć ministerstwo proponuje powierzenie ich prowadzenia już zatrudnionym nauczycielom. - Nie mówmy, że polski nauczyciel, który pracuje w wychowaniu przedszkolnym, nic nie umie. To nie jest prawda - dodaje Łacheta.

Pod petycją przeciw zmianom podpisało się już 15 tys. rodziców. Na czwartek 19 września planowane jest ich spotkanie z minister Krystyną Szumilas.

Relację przygotowała Ewa Chyra.

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!

(asz)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szkoła bezpieczna, bez przemocy i narkotyków

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2012 14:50
Pomysłów na bezpieczną szkolę było i jest wiele. Monitoring, bramki przed wejściem, ścisła kontrola uczniów. Był też program "Zero tolerancji". Nic to nie daje. MEN realizuje obecnie inny program.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tusk: rząd znalazł pieniądze na przedszkola

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2013 13:39
Od września pięciogodzinna opieka nad dziećmi w przedszkolach będzie bezpłatna. Każda kolejna godzina będzie kosztować rodziców 1 złoty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

MEN: dodatkowe zajęcia w przedszkolach? "Naciskajcie na samorządy"

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2013 15:56
Rodzice przedszkolaków - naciskajcie na samorządy. Ministerstwo Edukacji Narodowej podpowiada rodzicom, żeby zwracali się do lokalnych władz o organizację zajęć dodatkowych w przedszkolach.
rozwiń zwiń