Kardynał Nycz: kanonizacja Jana Pawła II przebiegła bardzo szybko

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2013 08:04
Metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz podkreślił na antenie Jedynki, że kanonizacja Jana Pawła II będzie momentem silnego wzniesienia duchowego i doda wierze animuszu.
Audio
  • Metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz o kanonizacji Jana Pawła II (Sygnały Dnia/Jedynka)
Metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz w studiu Jedynki
Metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz w studiu JedynkiFoto: Wojciech Kusiński/PR

Papież Franciszek ogłosił na poniedziałkowym konsystorzu w Watykanie, że Jan Paweł II zostanie ogłoszony świętym 27 kwietnia. Kanonizacja nastąpi zaledwie 9 lat po śmierci papieża Polaka.

- Proces zaczął się bardzo szybko, papież Benedykt XVI zrobił dyspensę od pięciu lat, które normalnie się przyjmuje jako czas, kiedy można rozpocząć proces. Te 8 czy 9 lat, które upłynie do samej kanonizacji, to jest bardzo krótki okres czasu – powiedział na antenie Jedynki kardynał Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.

Dodał jednak, że nie o tempo procesu tu chodzi. Jak podkreślił, Jan Paweł II wprowadził Kościół w nowe tysiąclecie i odegrał w jego historii tak dużą rolę, że zasługuje na wyniesienie na ołtarze.

- Kościół to tylko teraz potwierdza, że to był człowiek, który żył w takiej więzi, w takim zjednoczeniu z Bogiem, że ona emanowała z niego – wyjaśnił kardynał Nycz.

Jak zaznaczył metropolita warszawski, szybka kanonizacja jest spełnieniem oczekiwań wiernych.

- Myślę że wszyscy czekali. Wołanie czy pragnienie ze strony ludu wiernego w Kościele było bardzo duże. Ono nie ustało wtedy,  kiedy się oddalaliśmy w czasie od śmierci, a wręcz przeciwnie, wzrastało, zostało podniesione przez beatyfikację sprzed dwóch lat – przypomniał.

Zdaniem kardynała Nycza należy doceniać momenty ożywienia wiary, takie jak po śmierci Jana Pawła II i jakie być może nastąpi także przy okazji jego kanonizacji.

- Nie pomniejszałbym znaczenia takich krótkotrwałych, emocjonalnych wzniesień duchowych, jakie mają miejsce w takich szczególnych momentach życia kościoła. Nie pomniejszam tego, choć nie uważam tego za panaceum na to, co się nazywa skuteczne, stałe, długotrwałe rozwiązywanie problemów Kościoła – wyjaśnił metropolita warszawski.

Jego zdaniem takie wzniosłe momenty są potrzebne, bo mobilizują, by głębiej i lepiej prowadzić życie chrześcijańskie na co dzień.

Rozmawiała Zuzanna Dąbrowska.

>>>Zapis całej rozmowy

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!

bk

Czytaj także

Kanonizacja Jana Pawła II. "Lepszej daty nie można było wybrać"

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2013 16:13
Papież Franciszek ogłosił na poniedziałkowym konsystorzu w Watykanie, że Jan Paweł II zostanie ogłoszony świętym 27 kwietnia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Paweł II zostanie wyniesiony na ołtarze wiosną 2014

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2013 21:00
Papież Franciszek ogłosił na poniedziałkowym konsystorzu w Watykanie, że Jan Paweł II zostanie ogłoszony świętym 27 kwietnia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kanonizacja Jana Pawła II. Benedykt XVI będzie na uroczystości?

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2013 19:00
Rzecznik Watykanu nie wykluczył, że emerytowany papież Benedykt XVI weźmie udział w kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII 27 kwietnia.
rozwiń zwiń