"Kanonizacje mają zwrócić uwagę na to, co w Kościele najważniejsze"

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2013 09:06
Jak tłumaczą goście radiowej Jedynki, kanonizacje Jana XXIII i Jana Pawła II łączy Sobór Watykański II, który wyznaczył drogę Kościołowi we współczesnym świecie.
Audio
  • Ewa Czaczkowska i Marcin Przeciszewski o kanonizacji Jana XXIII i Jana Pawła II (Sygnały dnia/Jedynka)
Marcin Przeciszewski
Marcin PrzeciszewskiFoto: W.Kusiński/PR

Papież Franciszek ogłosił na poniedziałkowym konsystorzu w Watykanie, że Jan Paweł II i Jan XXIII zostaną ogłoszeni świętymi 27 kwietnia. We wtorek w audycji "Sygnały dnia" kardynał Kazimierz Nycz powiedział, że połączenie tych dwóch procesów kanonizacyjnych symbolizuje ciągłość i jedność Kościoła.
Z kardynałem zgadzają się publicyści Ewa Czaczkowska z portalu areopag21.pl i redaktor naczelny Katolickiej Agencji Informacyjnej Marcin Przeciszewski, którzy również byli gośćmi radiowej Jedynki. Publicyści podkreślają, że obie te kanonizacje mają zwrócić uwagę na to, co w Kościele najważniejsze, mają wzmocnić i zjednoczyć Kościół.
Zobacz specjalny serwis Polskiego Radia - Jan Paweł II >>>

- Obaj ci papieże są bardzo mocno złączeni Soborem Watykańskim II. Jan XXIII zwołał sobór, a Jan Paweł II uczestniczył w nim jako kardynał. Do tego cały pontyfikat papieża Polaka był próbą wprowadzenia w życie postanowień soboru - wyjaśnia Czaczkowska. - Moim zdaniem połączenie tych kanonizacji ma w symboliczny sposób zwrócić uwagę na Sobór Watykański II - dodaje.
Zdaniem Przeciszewskiego obie te kanonizacje mają też pokazać nam jak wygląda współczesny wzorzec świętości, jak realizować dziś ideał chrześcijański. - Obaj papieże byli głęboko zanurzeni w modlitwie, ale jednocześnie byli bardzo otwarci na człowieka. Papież Franciszek, który też promuje Sobór Watykański II, chce pokazać, że właśnie to jest droga dla Kościoła - absolutna wierność tradycji, ale i otwarcie na świat, budowanie dialogu - mówi gość Zuzanny Dąbrowskiej.

W ocenie gości radiowej Jedynki kanonizacja Jana Pawła II może też uspokoić sytuację w Polsce, w której toczy się gorąca dyskusja wokół problemu pedofilii w Kościele.
Wysłuchaj całej audycji!

Rozmawiała Zuzanna Dąbrowska.

Czytaj także

Jan Paweł II zostanie wyniesiony na ołtarze wiosną 2014

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2013 21:00
Papież Franciszek ogłosił na poniedziałkowym konsystorzu w Watykanie, że Jan Paweł II zostanie ogłoszony świętym 27 kwietnia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kanonizacja Jana Pawła II. Benedykt XVI będzie na uroczystości?

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2013 19:00
Rzecznik Watykanu nie wykluczył, że emerytowany papież Benedykt XVI weźmie udział w kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII 27 kwietnia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kardynał Nycz: kanonizacja Jana Pawła II przebiegła bardzo szybko

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2013 08:04
Metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz podkreślił na antenie Jedynki, że kanonizacja Jana Pawła II będzie momentem silnego wzniesienia duchowego i doda wierze animuszu.
rozwiń zwiń