Prezydent Komorowski o cyfryzacji Polskiego Radia: to rewolucyjna zmiana

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2013 09:45
- Mam świadomość głębokiej zmiany, która się dokonuje, a która nie jest zauważana. I chciałbym życzyć Polskiemu Radiu, by ludzie tego specjalnie nie odczuli, aczkolwiek zmiana jest gigantyczna - powiedział Bronisław Komorowski w radiowej Jedynce.
Audio
  • Bronisław Komorowski: Rada Bezpieczeństwa ONZ jest sparaliżowana (Jedynka/Sygnały dnia)
Prezydent RP Bronisław Komorowski
Prezydent RP Bronisław KomorowskiFoto: W. Kusiński/PR


Polskie Radio zrobiło dziś wielki krok w kierunku nowych technologii. W południe został uruchomiony pierwszy multipleks, na którym znajdą się ogólnopolskie rozgłośnie publicznego nadawcy.

Dowiedz się, czym jest radio cyfrowe >>>dabplus.polskieradio.pl

Zmianę dostrzega również prezydent Bronisław Komorowski, który w wywiadzie dla radiowej Jedynki życzył z tej okazji publicznemu nadawcy wykorzystania wielkiej szansy na rozwój. Prezydent podkreślił, że zmiana jest rewolucyjna i otwiera zupełnie nowe możliwości przed Polskim Radiem.

Zobacz też prezydent Bronisław Komorowski w "Sygnałach dnia" o Radzie Bezpieczeństwa ONZ

Oprócz Jedynki, Dwójki, Trójki i Czwórki na cyfrze znalazły się dwa zupełnie nowe programy - Polskie Radio 24 i Radio Rytm. PR24 to przede wszystkim informacja i publicystyka. Radio Rytm natomiast skupia się na muzyce popularnej, przerywanej w każdej godzinie dwoma krótkimi serwisami informacyjnymi.

Prezydent Bronisław Komorowski o kanonizacji Jana Pawła II

Na początek radio najwyższej jakości będą mogli odbierać mieszkańcy aglomeracji warszawskiej i katowickiej. Do końca 2020 roku radio w technologi DAB+ będzie dostępne w całej Polsce.

Radio cyfrowe DAB+ jest zaawansowaną technologicznie odpowiedzią na stały wzrost oczekiwań wobec radiofonii FM. Przepełnienie częstotliwości tradycyjnego radia analogowego oraz rosnące wymagania względem przekazu radiowego, szczególnie w zakresie jakości sygnału, zadecydowały o rozwoju i popularyzacji nowej technologii radiofonii cyfrowej DAB+ (Digital Audio Broadcasting Plus).

DAB+ poza lepszą jakością dźwięku i szerszą ofertą programową, to także wiele nowych usług. Nowe kanały można wyszukiwać po nazwie stacji, nie trzeba pamiętać częstotliwości na jakiej nadają. Dzięki cyfrowej technologii na wyświetlacz odbiornika można przesyłać napisy, obrazki, czy pokazy slajdów. To oznacza, że posiadacz takiego radia w samochodzie może dostawać informacje o korkach, wypadkach, objazdach. Informacje te mogą być wykorzystywane do nawigacji GPS.

(IAR/red)

>>>Zapis całej rozmowy

Czytaj także

Bronisław Komorowski: Rada Bezpieczeństwa ONZ jest sparaliżowana

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2013 08:02
Zdaniem gościa "Sygnałów dnia" prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, uwidocznił to konflikt w Syrii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Siezieniewski: cyfrowe radio do 2020 roku obejmie cały kraj

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2013 09:27
- Polska jest pierwszym krajem w naszej części Europy, która na drogę radia cyfrowego wkracza z nadzieją, że to otworzy przed nami szersze niż dotąd możliwości - powiedział prezes zarządu Polskiego Radia Andrzej Siezieniewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Dworak: cyfryzacja Polskiego Radia to przemyślana decyzja

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2013 12:45
- Badaliśmy uwarunkowania rynkowe, technologiczne, programowe i ewentualne konsekwencje społeczne. Po roku takich rzetelnych prac odpowiedzieliśmy pozytywnie na inicjatywę Polskiego Radia - mówił w Jedynce przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie Radio nadaje cyfrowo. To pionierski krok

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2013 14:30
- Wychodzimy przed orkiestrę, ale w tym dobrym znaczeniu, by przodować w procesie cyfryzacji i zaszczepić go na całym rynku radiowym - powiedział w Jedynce Michał Juliusz Maliszewski, dyrektor Polskiego Radia dla Zagranicy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie Radio nadaje cyfrowo. Same plusy systemu DAB+

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2013 13:17
Punktualnie o godz. 12.00 Polskie Radio zaczęło nadawać swój program w jakości cyfrowej. Dzięki technologii DAB+ poprawił się nie tylko dźwięk.
rozwiń zwiń