Sekretarz PKW: być może trzeba się zastanowić nad sensem ciszy wyborczej

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2013 09:36
- Państwowa Komisja Wyborcza zawsze podkreślała, że internet jest prasą w rozumieniu ustawy o prawie prasowym - mówił w Jedynce Kazimierz Czaplicki.
Audio
  • Sekretarz PKW Kazimierz Czaplicki o referendum w Warszawie (Sygnały dnia/Jedynka)
Kazimierz Czaplicki, sekretarz PKW
Kazimierz Czaplicki, sekretarz PKWFoto: Wojciech Kusiński/PR

- Powinny więc obowiązywać tam te same zasady, co w prasie drukowanej czy mediach elektronicznych. Niestety nie zawsze tak jest - dodał.

Gość "Sygnałów dnia" dodał, że w przypadku internetu trudno jest wyegzekwować przestrzeganie ciszy wyborczej. - Często składamy zawiadomienia do prokuratury, która umarza postępowania nie mogąc znaleźć sprawcy - podkreślał Kazimierz Czaplicki.

Szef Krajowego Biura Wyborczego i sekretarz Państwowej Komisji Wyborczej tłumaczył również dlaczego w czasie referendum ws. odwołania prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz nie była, w przeciwieństwie do wyborów, podawana cząstkowa frekwencja. - W wyborach chodzi o to, żeby jak największa liczba wyborców poszła do głosowania, ale nie ma to bezpośredniego wpływu na wynik wyborów. W referendach odwołujących frekwencja jest niezmiernie ważna - mówił.

Jedyną skargę do PKW w związku z referendum w Warszawie, jak poinformował Kazimierz Czaplicki, skierował prezes PiS Jarosław Kaczyński. - Sprawą zajęła się komisarz wyborcza w Warszawie - wyjaśnił.

Rozmawiał Krzysztof Grzesiowski.

pg

>>>Zapis całej rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Instytucja referendum. "To nie jest święto demokracji"

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2013 19:43
- To wybory są świętem demokracji. Referendum zmierzające do odwołania prezydenta miasta przed końcem kadencji jest jej klęską - powiedział w radiowej Jedynce były prezes Trybunału Konstytucyjnego Jerzy Stępień.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tomasz Nałęcz: PiS kłamie na temat stanowiska prezydenta w sprawie referendum

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2013 08:34
- Panowie z PiS, jeżeli uważacie, że prezydent apelował o nieuczestniczenie w referendum, to pokażcie ten apel. Ja świetnie wiem, co prezydent w tej sprawie zrobił - mówił w Jedynce prof. Tomasz Nałęcz, doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poseł Kierwiński: nie będzie zmian w zarządzie Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2013 16:32
O poreferendalnym krajobrazie Warszawy i planach Hanny Gronkiewicz-Waltz - mówił gość audycji "Popołudnie z Jedynką" warszawski poseł Platformy Obywatelskiej Marcin Kierwiński.
rozwiń zwiń