Jacek Protasiewicz: wierzę, że podpiszemy umowę stowarzyszeniową z Ukrainą

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2013 08:56
- To historyczna szansa, której nie możemy zaprzepaścić. Myślę, że świadomość tego mają zarówno Ukraińcy, jak i politycy zachodnioeuropejscy - mówił w Jedynce Jacek Protasiewicz, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego.
Audio
  • Jacek Protasiewicz o umowie stowarzyszeniowej z Ukrainą i wyborach na przewodniczącego szefa PO na Dolnym Śląsku (Sygnały dnia/Jedynka)
Jacek Protasiewicz
Jacek ProtasiewiczFoto: Wojciech Kusiński, Polskie Radio

Do podpisania umowy stowarzyszeniowej między Unią Europejską a Ukrainą może dojść podczas zbliżającego się szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie (28-29 listopada). Jednym z kluczowych punktów rozmów między obiema stronami jest sprawa uwolnienia Julii Tymoszenko. W czwartek prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz złożył deklarację, że jeżeli pojawi się ustawa, która umożliwiłaby wypuszczenie z więzienia na zagraniczne leczenie byłej premier, to on taką ustawę podpisze.

- Ze strony przywódcy ukraińskiego padało już wiele różnych zapewnień i obietnic. Ta nie jest jeszcze rozstrzygająca, ale też od pewnego czasu Ukraińcy dają sygnały, że pracują bardzo usilnie nad znalezieniem jakiegoś rozwiązania problemu uwięzionej Julii Tymoszenko. Niewykluczone, że to będzie właśnie ten sposób, bo większość w Radzie Najwyższej Ukrainy ma Partia Regionów, którą kieruje prezydent Janukowycz. A więc to jest tylko i wyłącznie kwestia politycznej woli - podkreślał Jacek Protasiewicz.

Gość "Sygnałów dnia" ubiega się o stanowisko szefa dolnośląskiej PO. W wyborach, które odbędą się 26 października jego kontrkandydatem będzie obecny przewodniczący Grzegorz Schetyna. Jacek Protasiewicz proponuje współpracę z Rafałem Dutkiewiczem i nie wystawianie własnego kandydata przez PO na prezydenta Wrocławia w wyborach samorządowych. Zdecydowanie przeciwny takiemu rozwiązaniu jest z kolei Schetyna, nazywając je "prowadzeniem polityki na kolanach".

- Na pewno różnimy się w ocenie tego środowiska na ile ono jest wrogie, a na ile tylko czasowo skonfliktowane z Platformą Obywatelską. Ja uważam, że wokół PO trzeba ludzi skupiać i budować szeroki obóz normalnego podejścia do polityki. A przecież Rafał Dutkiewicz to prezydent, którego kariera samorządowa rozpoczęła się od rekomendacji ze strony Platformy - tłumaczył Jacek Protasiewicz.

Rozmawiała Kamila Terpiał-Szubartowicz.

pg

>>>Zapis całej rozmowy

Czytaj także

Mykoła Riabczuk: Janukowycz panicznie boi się Tymoszenko

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2013 14:20
Nie mam złudzeń, że obecny rząd ukraiński będzie wypełniał te wszystkie zobowiązania, które przewiduje umowa stowarzyszeniowa z Unią Europejską. Jednak rządy się zmieniają – mówi w rozmowie z portalem Polskiego Radia Mykoła Riabczuk, poeta, publicysta, wiceprezes ukraińskiego PEN-Clubu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Kowal: nie ma odwrotu od umowy z Ukrainą

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2013 12:32
Kraje na wschodzie Europy powinny dostać obietnicę członkostwa w Unii Europejskiej, trzeba jak najszybciej nieść wizy – podkreślał w rozmowie z Polskim Radiem eurodeputowany Paweł Kowal.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ukraina: sprawa Julii Tymoszenko staje się coraz trudniejsza

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2013 08:21
Sprzeczne sygnały dotyczące sprawy Julii Tymoszenko. Cytowane są źródła z obozu Janukowycza, które twierdzą, że nie będzie rozwiązania do szczytu w Wilnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Janukowycz gotów uwolnić Tymoszenko. "Zgodze się jeśli..."

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2013 21:57
Wszystko wskazuje na to, że Julia Tymoszenko zostanie uwolniona z charkowskiego więzienia. Prezydent Ukrainy oświadczył, że zgodzi się na jej wyjazd, jeśli parlament przygotuje odpowiednie przepisy.
rozwiń zwiń