X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Węgry 1956. Inspiracją był Poznański Czerwiec

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2013 12:05
- Żądaliśmy wolności, demokratyzacji życia, przywrócenia godła narodowego i pociągnięcia do odpowiedzialności winnych okrucieństw z poprzednich lat - mówił w Jedynce historyk dr Janusz Tiszler w 57. rocznicę powstania węgierskiego.
Audio
  • Węgry 1956. Inspiracją był Poznański Czerwiec (Sygnały dnia/Jedynka)
Powstanie węgierskie 1956
Powstanie węgierskie 1956Foto: Wikipedia, lic. CC/ismeretlen

Inspiracją do zrywu na Węgrzech stał się bunt w Poznaniu z czerwca 1956 roku. - O tym, że w Poznaniu wydarzyło się coś bardzo ważnego Węgrzy dowiedzieli się, ponieważ umieli czytać między wierszami. Gdy oficjalna prasa podała, że doszło do rozruchów w Poznaniu i elementy faszystowskie oraz imperialistyczne wyszły na ulicę, żeby zakłócić porządek publiczny, to normalny Węgier rozumiał, że chodzi o bunt zwykłych obywateli - tłumaczył w "Sygnałach dnia" dr Janusz Tiszler, dyrektor Węgierskiego Instytutu Kultury.

Zobacz nasz serwis specjalny "Węgry 1956" >>>

Niestety, ani Polakom, ani Węgrom nie udało się w 1956 roku wyzwolić z sowieckich wpływów. Armia Czerwona w kilka dni spacyfikowała węgierskich rewolucjonistów, których w sumie zginęło ponad 2,5 tys. Nieznana jest dokładna liczba ofiar represji, które dotknęły uczestników powstania węgierskiego. Po wydarzeniach z 1956 roku z kraju uciekło 200 tys. Węgrów.

Materiał Witolda Banacha.

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Serwis "Węgry 1956" - bezcenne nagrania w sieci

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2011 13:13
4 listopada Armia Radziecka przypuściła szturm na Budapeszt. W 55. rocznicę powstania na Węgrzech - dramatycznej próby zdobycia wolności startuje nowy serwis Polskiego Radia, poświęcony tamtym wydarzeniom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Węgrzy chodźcie z nami, pójdziemy za Polakami”

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2012 11:00
Węgrzy przystąpili do krwawego powstania, pod hasłem walki o wolność za przykładem Polaków. A Polacy w 1956 roku pomogli im tak, jak nikt inny na świecie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie węgierskie było próbą wyrwania się z sowieckiej dominacji

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2019 08:30
23 października 1956 wybuchło na Węgrzech powstanie, nazywane dziś rewolucją 1956 roku. Było ono dla Węgrów próbą zdobycia wolności i wyrwania się spod sowieckiej dominacji.
rozwiń zwiń