Polaku, lecz się w Polsce. Za granicą jeszcze nie możesz

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2013 10:38
Dyrektywa Transgraniczna gwarantuje mieszkańcom Unii Europejskiej prawo do leczenia w dowolnym miejscu na terenie krajów wspólnoty. Polskie Ministerstwo Zdrowia nie zdążyło jednak z przygotowaniem ustawy, która wdrażałyby unijne przepisy w naszym kraju.
Audio
  • Dlaczego Polacy nie mogą leczyć się "transgranicznie" (Sygnały dnia/ Jedynka).
Polaku, lecz się w Polsce. Za granicą jeszcze nie możesz
Foto: Glow Images/East News

W założeniach, dyrektywa unijna ma ułatwić dostęp do świadczeń zdrowotnych. Polakom mogłaby skrócić czas oczekiwania na zabieg. Teoretycznie polscy obywatele mają prawo do leczenia za granicą, ale wyjazd na leczenie i powrót do Polski z rachunkiem, może okazać się ryzykowny. - Do momentu kiedy powstanie nowelizacja obowiązującej w Polsce ustawy trzeba liczyć się z tym, że NFZ może odmówić zwrotu poniesionych kosztów - mówi wiceminister zdrowia Sławomir Neumann.
Ostateczne można dochodzić swoich praw w sądzie, ale - jak radzi Tomasz Sroka, prawnik z UJ - lepiej, aby pacjenci zaczekali na wdrożenie nowych przepisów.
Pacjenci czekają na nowe przepisy, a lekarze na nowych pacjentów, którzy zgodnie z unijną dyrektywą, mogą przyjechać o Polski. Problem w tym, że lekarze nie dostali żadnych wytycznych jak mają zachować się wobec pacjenta cudzoziemca. - W jakim języku mamy prowadzić dokumentację? Co ma być na rachunku? Jak ma być ustawiony terminarz przyjęć dla takich osób? - pyta Maciej Hamankiewicz z Naczelnej Izby Lekarskiej. Jednocześnie podkreśla, że pacjenci z zagranicy i stosowna ustawa mogłaby być ratunkiem dla finansów polskiej służby zdrowia.
Tymczasem ministerstwo opóźnienie z wdrożeniem dyrektywy tłumaczy trudnościami w oszacowaniu skutków finansowych związanych z wprowadzeniem ustawy.

Przygotowała Katarzyna Pilarska.

jl

Czytaj także

Leczenie za granicą. Za własne pieniądze

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2012 06:25
Obowiązek uzyskiwania specjalnej zgody na leczenie za granicą chce wprowadzić ministerstwo zdrowia - alarmuje Dziennik Gazeta Prawna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskim pielęgniarkom będzie łatwiej pracować w UE

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2013 12:34
Kwalifikacje wszystkich polskich pielęgniarek i położnych uznawane będą w taki sam sposób, jak pielęgniarek w Unii Europejskiej. Parlament Europejski zatwierdził zmianę dyrektywy o uznawaniu kwalifikacji zawodowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od dziś można leczyć się za granicą? Tylko w teorii

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2013 06:36
Leczenie za granicą - bez ograniczeń, to tylko teoria. Chociaż od piątku w UE wchodzi w życie dyrektywa, która ułatwi pacjentom leczenie we wszystkich krajach wspólnoty, w Polsce nic się nie zmieni, bo rząd nie przygotował na czas ustawy.
rozwiń zwiń