Zmiana czasu dwa razy w roku nam nie zaszkodzi

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2013 09:16
- Przestawienie zegarków dwa razy w roku nie ma dużego wpływu na organizm. Zamiast martwić się zmianą czasu, powinniśmy zadbać o zachowanie rytmicznego trybu życia na co dzień – radzi prof. Elżbieta Pyza (Uniwersytet Jagielloński).
Audio
  • Elżbieta Pyza, Instytut Zoologii Uniwersytetu Jagiellońskiego o zmianie czasu (Sygnały Dnia/Jedynka)
  • Czy zmiana czasu wpływa na gospodarkę i nasze zdrowie? - materiał reporterski Patryka Michalskiego (Sygnały dnia/Jedynka)
  • Mariusz Filar rozmawia z Albinem Czublą, kierownikiem Laboratorium Czasu i Częstotliwości Głównego Urzędu Miar (Sygnały dnia/Jedynka)
Tematem przewodnim 18. edycji Pikniku Naukowego będzie czas
Tematem przewodnim 18. edycji Pikniku Naukowego będzie czas Foto: Glow Images/East News

- I ludzie, i zwierzęta potrzebują jednego dnia na adaptację do zmiany czasu o jedną godzinę – mówiła w "Sygnałach dnia" prof. Elżbieta Pyza z Instytutu Zoologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Podkreśliła, że zmiana czasu o jedną godzinę nie ma dużego wpływu na organizm. Po jednym dniu, maksymalnie dwóch, powinniśmy wrócić do stałego rytmu dobowego. Gdyby zmiany miały miejsce codziennie, byłoby to niekorzystne.

Gość Jedynki jest m.in. chronobiologiem. Chronobiologia to nauka o rytmach procesów w organizmie: fizjologicznych, biochemicznych, zmianach aktywności i zachowania. Aktywność dobowa jest pod kontrolą zegara biologicznego. Jest to wewnętrzny mechanizm w organizmie, który generuje wewnętrzny rytm, a potem synchronizuje go z warunkami zewnętrznymi.

Prof. Elżbieta Pyza zaznaczyła, że najgorsze dla rytmu dobowego są zmiany w systemie trójzmianowym. Jak wyjaśniła, organizm ma tendencję, by wyznaczać nam czas, kiedy jest najbardziej efektywny – a my zmuszamy do aktywności o różnych porach dnia, zależnie od czasu pracy.

Podkreśliła, że zdrowie jest bardzo zależne od rytmicznego trybu życia, a wiele osób się do jego zasad nie stosuje. Powinniśmy jednak starać się pracować zgodnie z naszym wewnętrznym rytmem.

Rozmawiał Daniel Wydrych.

agkm

<<<Zmiana czasu>>>

Zobacz więcej na temat: biologia zdrowie

Czytaj także

Naukowcy: hipochondrię wyleczy tylko dobra terapia

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2013 14:31
Martwisz się za bardzo o swoje zdrowie? Idź na dobrą terapię - radzą eksperci. O skuteczności tak zwanej terapii poznawczo-behawioralnej naukowcy piszą w prestiżowym tygodniku medycznym „The Lancet”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmiana czasu na zimowy. W niedzielę śpimy o godzinę dłużej

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2013 17:55
W niedzielę nad ranem cofniemy wskazówki zegarów z godz. 3.00 na godz. 2.00. Do czasu letniego wrócimy 30 marca 2014 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmiana czasu. Czas zimowy i letni to zwykła umowa?

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2013 07:51
Chcemy pracować i uczyć się, kiedy jest najwięcej światła - tłumaczy doktor Kamil Złoczewski z Planetarium Niebo Kopernika. W nocy z soboty na niedzielę przechodzimy na czas zimowy. Przestawimy zegarki z trzeciej na drugą w nocy.
rozwiń zwiń