Rak prostaty. Pytanie do Bartosza Arłukowicza o ważny lek

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2013 09:41
- Uprzejmie prosimy panie ministrze o informację dlaczego nie podjął się pan wprowadzenia abirateronu na listę refundacyjną - zwrócił się na antenie radiowej Jedynki do Bartosza Arłukowicza dr Leszek Borkowski, prezes Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych.
Audio
  • Dr Leszek Borkowski o leczeniu raka prostaty (Jedynka/Sygnały dnia)
Dr Leszek Borkowski
Dr Leszek BorkowskiFoto: W. Kusiński/PR

Rak prostaty występuje u 11 proc. mężczyzn z rozpoznaniem nowotworowym. Jest też przyczyną 9 proc. zgonów z powodu chorób nowotworowych. Jednak od 29 kwietnia pacjenci nie mogą korzystać z abirateronu, który jest bardzo pomocny w jego leczeniu. Zniknął z listy leków refundowanych.

Dr Leszek Borkowski wyjaśnił w "Sygnałach dnia", że sam jest pacjentem onkologicznym z nowotworem prostaty. - To wyjątkowo wredny nowotwór. Jego złośliwość polega m.in. na tym, że szybko uodparnia się na lekarstwa. Aby wydłużyć pacjentowi życie i sprawić, by było ono znośne trzeba stosować na różnych etapach, różne leki - tłumaczył dr Borkowski.

Abirateron nie jest nowym lekiem. Znany jest na świecie od ok. 20 lat. Niestety w Polsce jest on ostatnio niedostępny. - Nie wiem dlaczego? Agencja Ochrony Technologii Medycznych wydała pozytywną opinię. Dlaczego minister zdrowia zawahał się przed wprowadzeniem tego leku na listę refundacyjną? Trudno nam powiedzieć - powiedział prezes Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych.

Zobacz też : Z Jedynką zdrowiej, kanał tematyczny na moje.polskieradio.pl
Jego zdaniem paradoks tej sytuacji nie polega na tym, że lek jest drogi. - Leki, które stosujemy zamiast abirateronu kosztują prawie tyle samo. To jest tylko przełożenie środków, nie zwiększenie ich wydawania - zauważył dr Borkowski wyjaśniając, że przy stosowaniu abirateronu nie stosuje się innych medykamentów.

Z dr Leszekiem Borkowskim rozmawiał Krzysztof Grzesiowski

>>>Zapis całej rozmowy

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!

tj

Czytaj także

Bartosz Arłukowicz: polska onkologia wymaga zmian

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2012 07:34
Trzeba stworzyć narodową sieć leczenia nowotworów, która będzie sprawować nadzór merytoryczny nad ośrodkami – powiedział w "Sygnałach dnia" minister zdrowia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowotwory kosztują ogromne pieniądze. Pierwsza taka analiza

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2013 14:52
Co roku 126 miliardów euro. Tyle kosztują mieszkańców Unii Europejskiej choroby nowotworowe. Tak wynika z unijnej analizy kosztów, jakie niesie za sobą rak.
rozwiń zwiń