Offset dla Polski. Siemoniak: chcemy być jego podmiotem

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2013 08:16
- Współuczestniczyć, dokładnie wiedzieć od początku do końca, co się dzieje i poznawać najnowszą technologię - powiedział w "Sygnałach dnia" minister obrony Tomasz Siemoniak o polsko-amerykańskiej współpracy wojskowej.
Audio
  • Tomasz Siemoniak o polsko-amerykańskiej współpracy wojskowej (Jedynka/Sygnały dnia)
Szef MON Tomasz Siemoniak
Szef MON Tomasz SiemoniakFoto: Wojciech Kusiński/PR

Tomasz Siemoniak potwierdził w radiowej Jedynce, że wizyta w Polsce amerykańskiego sekretarza stanu Johna Kerry’ego miała też związek z planami modernizacji polskiej armii.- Rozmawialiśmy o tym. Powiedziałem sekretarzowi Kerry’emu, że prowadzimy te sprawy w sposób przejrzysty i jeśli amerykańskie oferty będą najlepsze, to mają szanse na wygraną. Żadne inne względy nie decydują - powiedział  Siemoniak.

John Kerry w Polsce - czytaj więcej >>>

Szef MON podkreślił, że nie może to być dostawa w paczce gotowego produktu, ani też jego składanie. - Polski przemysł, firmy i ośrodki naukowe powinny mieć w tym udział. Musi nastąpić realny przepływ wiedzy i technologii. Środki, które mamy do dyspozycji na najbliższe dziesięć lat upoważniają do takiego oczekiwania. Chcemy modernizując nasze siły zbrojne zbudować w gospodarce i nauce określony potencjał - wyjaśnił Siemoniak.

Minister Siemoniak przyznał, że offset, który towarzyszył zakupowi przez Polskę samolotów F-16 nie został wykorzystany. - Trzeba wyciągnąć z tego wnioski. Zmieniamy ustawę tak, by nie był zawsze obligatoryjną formą, żeby móc stworzyć też większe możliwości inwestycji ze strony tych, którzy sprzedają sprzęt - powiedział Siemoniak.

>>>Zapis całej rozmowy

Minister obrony nie chciał jednak wskazywać winnych fiaska tego programu. - Dzisiaj jesteśmy na innym etapie, inne są nasze oczekiwania i dysponujemy też innymi środkami. Mamy prawo oczekiwać zupełnie innej organizacji działań jeśli chodzi o zaangażowanie tych, którzy sprzedają nam sprzęt - podsumował Siemoniak.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy Krzysztofa Grzesiowskiego z szefem MON Tomaszem Siemoniakiem .

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!

tj

Czytaj także

Kerry odwiedził Polskę. Nie obyło się bez wpadki!

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2013 22:14
Odwiedzający Polskę sekretarz stanu USA nie uniknął wpadki podczas wspólnej konferencji prasowej z ministrem spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dużo obietnic, mało konkretów. John Kerry w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2013 23:59
Amerykański sekretarz stanu John Kerry zakończył wizytę w Polsce. Z lotniska 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku amerykański polityk odleciał do Izraela.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Walka o pieniądze i kontrakty? John Kerry w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2013 19:27
Amerykański sekretarz stanu odwiedził Polskę. John Kerry zapowiedział m.in., że Stany Zjednoczone będą chciały włączyć się w modernizację polskiej armii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W dziewięć dni "dookoła świata". Kerry podróżnik

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2013 20:14
Egipt, Arabia Saudyjska, Polska, Izrael, Autonomia Palestyńska, Jordania, Maroko - a wszystko to w zaledwie dziewięć dni. John Kerry, który gościł we wtorek w Polsce, to jeden z najbardziej intensywnie podróżujących polityków na świecie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dymisje w SKW. Siemoniak zapewnia: to nie czystka!

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2013 21:37
Dymisje dwóch zastępców szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego nie są żadnymi "czystkami". Tak przekonuje w rozmowie z IAR szef MON Tomasz Siemoniak.
rozwiń zwiń