Służby zapewniają: 11 listopada będzie bezpiecznie

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2013 09:22
11 listopada w Warszawie będzie się dużo działo. Kilka uroczystości z okazji Święta Niepodległości, a także początek Światowego Szczytu Klimatycznego.
Audio
  • Marcin Jabłoński: wierzymy, że jesteśmy dobrze przygotowani do 11 listopada (Sygnały dnia/Jedynka)
  • Patryk Michalski o przygotowaniach służb do 11 listopada (Sygnały dnia/Jedynka)
Marcin Jabłoński
Marcin JabłońskiFoto: Wojciech Kusiński/PR

Zapowiadany jest przyjazd nawet 12 tysięcy uczestników.

- Wierzymy, że jesteśmy dobrze przygotowani, zgromadzone są odpowiednie zasoby, siły i środki do tego, by zapewnić w stolicy bezpieczeństwo - zapewnia wiceminister spraw wewnętrznych Marcin Jabłoński . Gość radiowej Jedynki ujawnia, że podjęta została współpraca z organizatorami uroczystości 11-listopadowych. Wiceminister bardzo liczy na to, że uczestnicy niepodległościowych marszów będą się zachowywać podobnie, jak organizatorzy manifestacji związkowych sprzed kilku tygodni, kiedy,  mimo obecności dziesiątek ludzi, na ulicach Warszawy było bezpiecznie, spokojnie i wszystko odbyło się zgodnie z założeniami.
Organizatorzy uroczystość 11 listopada zapewniają, że manifestacje będą spokojne, ale zostały zgromadzone dodatkowe siły policyjne, gdyby organizatorom coś wymknęło się spod kontroli. - Jeśliby organizatorzy chcieli z nami współpracować jestem pewien, że nic by się nie stało - mówi Marcin Jabłoński.
Wiceminister przypomina, że zostały przywrócone kontrole graniczne, aby zapobiec przyjazdowi osób, co do których są uzasadnione obawy, że mogą zakłócać porządek publiczny. Dla zwykłych podróżnych kontrole nie powinny być uciążliwe. Gość "Sygnałów dnia" zwraca uwagę, że procentują doświadczenia związane z Euro 2012. Pewne sprawdzone wtedy procedury zostały wprowadzone obecnie. Tak jak przed rokiem policję będzie wspierać żandarmeria wojskowa.
Marcin Jabłoński przypomina, że zmieniły się zasady organizacji imprez masowych, Odpowiedzialność organizatorów jest obecnie znacznie większa niż było to choćby w ubiegłym roku. Przy okazji wiceminister podkreślił, że przez najbliższy rok nie przewiduje się nowelizacji przepisów o organizacji imprez masowych i dopuszczenia do odpalania rac na stadionach piłkarskich. Race powodują bowiem realne zagrożenie na stadionach.
Rozmawiał Krzysztof Grzesiowski.

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy! (ag)

>>>Zapis całej rozmowy

Czytaj także

Straż Marszu Niepodległości będzie izolować policjantów? Szef MSW: nie radziłbym

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2013 10:19
- Jeśli ktoś nie współdziała z policją i narusza prawo, musi się liczyć z konsekwencjami - powiedział szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bieg Niepodległości: dbaj o zdrowie i pamiętaj o historii

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2013 20:00
- W Bieg Niepodległości zaangażowany jest także Instytut Pamięci Narodowej. W pakiecie startowym wszyscy uczestnicy znajdą atrakcyjną niespodziankę… historyczną - opowiada Jacek Paszkiet, dyrektor generalny IPN.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Mamy Niepodległą": wyślij pocztówkę na 11 listopada

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2013 17:02
Z inicjatywą słania pocztówek na Dzień Niepodległości wystąpiło Muzeum Józefa Piłsudskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bezpieczne i spokojne Święto Niepodległości?

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2013 18:34
Gościem radiowej Jedynki w czwartkowych "Sygnałach dnia" będzie wiceminister spraw wewnętrznych Marcin Jabłoński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Święto Niepodległości - narodowcy i antyfaszyści nie zamierzają wchodzić sobie w drogę

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2013 19:32
Kilka manifestacji w Warszawie i obchody w innych miastach organizowane przez różne środowiska polityczne i społeczne to - po raz kolejny - krajobraz najważniejszego polskiego święta narodowego.
rozwiń zwiń