Wielki Test Historii z Bronisławem Komorowskim

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2013 10:18
- Chcemy pokazać historię polskich powstań w nieco inny sposób, nie tylko ze względu na daty, nazwiska i różne pojęcia znane z lekcji historii - mówiła w Jedynce dziennikarka TVP Paulina Chylewska, jedna z prowadzących dzisiejszy Wielki Test z Historii.
Audio
  • Paulina Chylewska o Wielkim Teście z Historii dotyczącym polskich powstań (Sygnały dnia/Jedynka)
Część pytań podczas Wielkiego Testu z Historii zada Bronisław Komorowski
Część pytań podczas Wielkiego Testu z Historii zada Bronisław KomorowskiFoto: PAP/Tytus Żmijewski

"Wielki Test z Historii. Polskie Powstania" rozpocznie się o godz. 20.25 w TVP1. Gospodarzami programu będą Paulina Chylewska i Maciej Orłoś. Dziennikarka TVP zdradziła w "Sygnałach dnia", że część pytań na "Wielki Test z Historii. Polskie Powstania" ułożył doradca Prezydenta RP prof. Tomasz Nałęcz, a zadawać będzie je osobiście Bronisław Komorowski.

Prezydent: wielkość Polski wymaga, żebyśmy sami nie byli mali >>>

 

 

Paulina Chylewska podkreślała również, że w teście nie będzie chodziło wyłącznie o wiedzę dotyczącą powstań. - Będziemy też mówić o modzie tamtego czasu. Naszym przewodnikiem będzie Tomek Jacyków. To postać dość mocno związana z modą współczesną, która jednocześnie bardzo interesuje się historią mody. Będziemy też mówić co działo się w Europie i na świecie, kiedy my walczyliśmy w powstaniach oraz o dziełach, które powstawały w tamtym czasie - między innymi o tym dlaczego nie byłoby części II i III Dziadów, gdyby nie powstania - wyliczała.

Powstanie styczniowe - serwis specjalny >>>

"Wielki Test z Historii. Polskie Powstania" będzie szóstym testem o tematyce historycznej, a pietnastym w ogóle, jaki zorganizuje TVP. Format ten od 2008 roku cieszy się niesłabnącym powodzeniem wśród widzów. - Pokazują to wyniki oglądalności i liczba widzów on line, którzy odpowiadają z nami na pytania. Gościom też przypadł bardzo do gustu. Niektórzy z nich zaraz po zakończeniu jednego testu dopytują jaki będzie następny - mówiła Paulina Chylewska.

Wielki Test z Historii - konkurs w radiowej Jedynce >>>

W poniedziałkowym wydarzeniu udział wezmą znani aktorzy, sportowcy, politycy i dziennikarze, którzy w duetach będą odpowiadać na pytania. Na zwycięzców czekać będzie 30 tys. zł nagrody. Natomiast widzowie będą mogli wziąć udział w zabawie, rozwiązując test w internecie i na urządzeniach mobilnych.

W związku z 150. rocznicą wybuchu powstania styczniowego, szczególna uwaga poświęcona zostanie wydarzeniom z 1863 roku.

Kronika Powstania Styczniowego - posłuchaj >>>

"Wielki Test z Historii. Polskie Powstania" TVP organizuje we współpracy z Narodowym Centrum Kultury. Radiowa Jedynka jest patronem medialnym wydarzenia.

Rozmawiał Daniel Wydrych.

pg

Czytaj także

Bieg Niepodległości: żywa flaga na ulicach Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2013 15:16
Dwanaście tysięcy biegaczy utworzy ogromną biało-czerwoną flagę podczas Biegu Niepodległości. Amatorzy biegania uczczą w ten sposób 11 listopada Święto Niepodległości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Każda wojna wymaga pieniędzy. Powstanie także

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2013 12:00
Napoleon Bonaparte był pierwszym, który powiedział, że do prowadzenia wojny potrzebne są trzy rzeczy: pieniądze, pieniądze i jeszcze raz pieniądze. Potem tę oczywistą prawdę powtarzali inni, choć nie tak sławni wodzowie. Bo każda wojna wymaga pieniędzy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cieszmy się wspólnie Polską Niepodległą - wyślij kartkę 11 listopada

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2013 15:54
Marszałek Sejmu Ewa Kopacz i ambasadorzy akcji "Mamy niepodległą" zachęcali w środę do wysyłania specjalnych kart z życzeniami na Święto Niepodległości. Daniel Olbrychski chciałby swe życzenia przesłać zwłaszcza Polsce smutnej, "która lubi odnajdywać się w klęskach".
rozwiń zwiń